Opatów zaprasza na obchody 103 rocznicy Odzyskania Niepodległości

Gmina Opatów, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Opatowie oraz parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Opatowie zapraszają na obchody 103 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Program tegorocznych uroczystości rozpocznie Msza św. w intencji Ojczyzny sprawowana przez o. Eustachego Rakoczego w kościele parafialnym od godz. 11:00.

– Po Mszy św. zostanie odśpiewany Hymn Polski przez uczestników Eucharystii. Następnie wysłuchamy kilku pieśni wykonaniu dzieci ze szkoły podstawowej. O godz. 16:00 w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Opatowie rozpocznie się wieczór z pieśnią, poezją patriotyczną i tańcem. Będzie występ orkiestry młodzieżowej dętej ze Złochowic. Będzie również żywa lekcja historii prowadzona przez Krzysztofa Banasia, pt. „Husaria – duma Polski”. Zobaczymy tam przywiezione zbroje i rynsztunek. Na zakończenie będzie pokaz sztucznych ogni na boisku szkolnym – mówił proboszcz parafii, ks. Maciej Woszczyk.

Nauczanie historii Polski oraz pielęgnowanie patriotycznych wartości to jedne z założeń organizowania tego typu uroczystości z udziałem dzieci i młodzieży. Jak wyjaśnia Małgorzata Kalwik-Puchała ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Opatowie obchodzenie takich wydarzeń to pielęgnowanie historii.

– Trzeba podkreślać rangę tego święta poprzez radosne spojrzenie na to, że Polska potrafiła wznieść się ponad podziały i dojść do tej niepodległości. Młodzież bardzo chętnie angażuje się do tego święta i rozmów, co widać na lekcjach historii – tłumaczyła Małgorzata Kalwik-Puchała.

W dzień Narodowego Święta Niepodległości w całej Polsce przewidzianych jest kilkaset wydarzeń upamiętniających. Tego dnia w Częstochowie o godz. 12:00 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w Archikatedrze Świętej Rodziny. Zaraz po niej o godz. 13:00 zaplanowany jest Marsz Niepodległości ulicami miasta.

BNO

Skip to content