Orzeł Biały będzie reprezentował Koziegłowy w Warszawie

Dzisiaj w Koziegłowach koło Częstochowy, w Osikowej Dolinie przy ulicy Żareckiej, odbyła się uroczysta prezentacja 3-metrowego Orła Białego, wykonanego z wiórków drewna osikowego. W odsłonięciu rzeźby uczestniczyła poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, która podkreśla wagę polskiej kultury.

– Spotykamy się w Osikowej Dolinie, aby pokazać, że tradycja wyrobów z osikowego drewna jest nieustannie praktykowana. Razem z nami są Panie z koła gospodyń „Ziemianki” oraz młody zespół folklorystyczny, który na praktykuje rękodzieło. My jako Polska jesteśmy silni z naszą kulturą, tradycją, folklorem. To jest ten nasz wkład w dziedzictwo narodowe – mówi Jadwiga Wiśniewska.

Orzeł będzie wizytówką gminy, upamiętniającą i kultywującą tradycję dziedzictwa kulturowego regionu.

– Orzeł z pewnością będzie prezentowany na terenie gminy i miasta Koziegłowy podczas wyjątkowych uroczystości. Tradycja jest wkomponowana w obchody setnej rocznicy odzyskania Niepodległości. Jest to dowód, że mimo różnorodności Polski lokalne tradycje potrafią się ze sobą spajać – mówi burmistrz gminy i miasta Koziegłowy, Jacek Ślęczka.

– Pomysł powstania orła zaistniał w momencie, w którym organizatorzy biało-czerwonego korowodu zwrócili się do nas o zaprezentowanie naszego wytworu dziedzictwa kulturowego. Doszliśmy do wniosku, że najlepszy, a zarazem najbardziej symboliczny będzie Orzeł Biały, który w całości został wykonany tradycyjną metodą z wiórków drewna osikowego – tłumaczy Roman Noszczyk – prezes zarządu Osikowa Dolina.

Orzeł z Koziegłów weźmie udział w Biało-Czerwonym Korowodzie, który odbędzie się 2 maja w Warszawie.

BNO

Skip to content