Pamięć i przestroga – Wieluń pamięta, pamiętajmy i my

Fot. Radio Fiat

Położony 70 km od Częstochowy Wieluń w sposób szczególny i tragiczny zapisał się na kartach historii Polski. To tam 1 września 1939 roku o 4:40 nad ranem spadły pierwsze niemieckie bomby, rozpoczynając największy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości, jakim była II wojna światowa. Zbombardowaniu uległ m.in. ówczesny szpital Wszystkich Świętych oraz wieluńska fara, powodując śmierć nawet kilkuset osób. Do dziś potwierdzonych ofiar według zapewnień Instytutu Pamięci Narodowej było 127.

Msza św. upamiętniająca 81. rocznicę tych tragicznych wydarzeń odprawiona została w kościele św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski, który zaznaczył, że niezwykle ważne jest przedstawianie historii w sposób jak najbardziej prawdziwy:

– Od kilku lat w Wieluniu przeżywamy każdą rocznicę wybuchu II wojny światowej. Chociaż wiemy, że to wydarzenie jednocześnie rozpoczęło się na Westerplatte i tutaj to miejsca i pamięć o tych tragicznych wydarzeniach są nieco inne. Tam polscy żołnierze bronili niepodległości, tutaj Niemcy zaatakowali bezbronną i śpiącą ludność – jest to znak pamięci. Cieszymy się, że na ruinach Farny od ubiegłego roku znajduje się dzwon, podarowany przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę. Przypomina on o wszystkich faktach i wydarzeniach tego tragicznego poranka – tłumaczył biskup.

Podczas homilii bp Andrzej Przybylski podkreślał, że pamięć jest istotnym kluczem do osiągania i utrzymywania wolności:

– W tej pamiątce nie chodzi o to, byśmy przypomnieli sobie jakieś wydarzenia z historii. Chodzi tu o to, byśmy nigdy nie zapominali. Tak jak wtedy, gdy Bóg wyprowadzał naszych przodków z niewoli ku wolności, tak teraz musimy o tym pamiętać. Bo jeśli teraz o tym zapomnimy, to tę wolność stracimy, tak samo jak oni. […] Jeśli tego zapomnimy, to tak jak nasi przodkowie, znowu wpadniemy w sidła niewoli i stracimy niepodległość.

W Nabożeństwie uczestniczyli duchowni na czele z kanonikami Kapituły Kolegiackiej w Wieluniu, kombatanci, poczty sztandarowe i mieszkańcy Wielunia oraz parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i wojewódzkich. Po Mszy św. bp Przybylski wspólnie z przybyłymi gośćmi złożył kwiaty pod pomnikiem blisko 1200 ofiar II wojny światowej z Wielunia i regionu, a także poświęcił kamienne płyty z imionami i nazwiskami części ofiar wieluńskiej tragedii.

 

[PEŁNA HOMILIA]

BNO