Parafia Narodzenia Pańskiego w Pajęcznie z nową relikwią

Podczas wtorkowej Mszy św. w Parafii Narodzenia Pańskiego w Pajęcznie dokonano uroczystego wprowadzenia Relikwii świętej Teresy do świątyni. Termin nie był przypadkowy, albowiem 1 października jest dniem wspomnienia św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Z tej okazji, w tym ważnym dla parafii momencie, Mszę św. sprawował ks. prałat dr hab. Marian Duda z Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie.

– Św. Terenia od Dzieciątka Jezus, którą Kościół wspomina, będzie miała w naszej Archidiecezji nowe sanktuarium. Oprócz parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Częstochowie, Dźbowie i Niechcicach, tutaj, w Pajęcznie także będą jej relikwie, gdzie ludzie będą wypraszać wiele łask. Św. Terenia zapewniała, że jej niebem będzie dobrze czynić na ziemi, o co też prosimy.

Podczas homilii duchowny nawoływał o istocie świętych w roli naszego Kościoła, wspominając przy tym o postaci św. Teresy od Dzieciątka Jezus:

– Po co nam święci? Dlaczego święci? Dlaczego dzisiaj przed nami w tych relikwiach staje jedna z najbardziej kochanych i świętych kobiet? Odpowiedź bardzo prosta, którą dyktuje nam nasza wiara. Każdy ze świętych dany nam jest po to, aby odsłonił rąbek tajemnicy Boga. Każdy ze świętych jest nieodzowny, jest potrzebny, żeby nam odsłonił prawdziwe Jego oblicze – mówił podczas kazania ks. prałat.

Szczególne przygotowanie do uroczystości parafialnych miało miejsce już w ostatnią niedzielę.

– Byłem w parafii na zaproszenie ks. Łukasza, aby głosić słowo przybliżające postać małej Teresy. Najważniejsze było przygotowanie modlitewne całej wspólnoty parafialnej, aby przyjąć tą świętą, by mogła stać się patronką tej parafii i wspólnoty rodzin – podkreślał ks. Paweł Dzierzkowski, zastępca dyrektora częstochowskiej Caritas.

Wyjątkowe jest to, że parafia powiększy swoje grono świętych.

– Św. Teresa dołączy do patronów, którzy już tutaj są: św. Dzieci Fatimskie, św. Ojciec Pio, też w znaku relikwii. Tym bardziej dla wspólnoty parafialnej jest to wielka radość, że dostępuje zaszczytu posiadania takiej ilości świętych – dodał ks. Dzierzkowski.

Na zakończenie uroczystości, ks. Marian Duda pobłogosławił obraz i róże, z którymi związane było wtorkowe nabożeństwo. Po nim nastąpiła modlitwa różańcowa.

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus nazywana Mała Tereską lub Teresą z Lisieux, jest uznawana za doktor Kościoła.

BNO