Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało wysokie dotacje na rzecz konserwacji czterech zabytkowych kościołów w regionie częstochowskim. W ramach pierwszego naboru wniosków do programu „Ochrona zabytków” do uzyskania dofinansowania zakwalifikowały się: parafia Świętej Trójcy w Koniecpolu, parafia św. Mikołaja w Wilkowiecku oraz sanktuarium Matki Bożej w Truskolasach. Największą dotację uzyskała jednak parafia Wniebowzięcia NMP we Mstowie.

Dofinansowanie dla trzech pierwszych parafii wyniesie od 74 do 110 tysięcy złotych. Mstowska parafia otrzyma natomiast 334 tysiące złotych. Celem będzie rewitalizacja elewacji kościoła oraz zespołu klasztornego księży Kanoników Regularnych Laterańskich. Ks. Dawid Kover, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP omówił jakie cele są obecnie realizowane we Mstowie m.in. dzięki tym funduszom:

Już od kilku lat są prowadzone prace, zarówno przy ołtarzu Matki Bożej Różańcowej i od jeszcze dłuższego czasu prowadzone są prace przy elewacji kościoła. Jeżeli chodzi o źródła finansowania, to przy ołtarzu bocznym Matki Bożej Różańcowej, częściowa refundacja jest od wojewódzkiego konserwatora zabytków, reszta to wkład własny zakonu i parafii. Natomiast w przypadku elewacji, to dostaliśmy właśnie tę dotację od Ministerstwa Kultury i też mamy wkłady własne od zakonu i parafian.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Mstowie | Źródło fot.: www.parafia-mstow.pl

Prace nad rewitalizacją elewacji we Mstowie trwają już od 2015 roku. Natomiast od 2018 roku parafia rewitalizuje boczny ołtarz Matki Bożej Różańcowej, w którym jest umieszczony słynący cudami obraz Matki Bożej Mstowskiej. Utrzymanie zabytkowego kościoła jest dużo bardziej kosztowne niż nowej świątyni. Co więcej koszty oraz ilość koniecznych do wykonania prac konserwatorskich rośnie, kiedy budynek świątyni ma status zabytku. W przypadku mstowskiego kościoła i zespołu klasztornego w grę wchodzą także duże rozmiary:

Na pewno warto podkreślić, że obiekt wymaga prac. Od wielu lat te prace jakoś udaje się realizować, ale obiekt jest duży. Zasadniczo wiele rzeczy jest w fatalnym stanie. Cieszymy się, że powoli idą te prace, aczkolwiek obiekt potrzebowałby dużo więcej pieniędzy, bo jest dużym obiektem. Łatwiej jest zrobić remonty nawet zabytkowych ale mniejszych obiektów, ale dużo trudniej zrobić remont tak dużego obiektu, jakim jest kościół i klasztor we Mstowie.

Dofinansowanie dla mstowskiej parafii jest owocem złożenia do Ministerstwa bardzo szczegółowego projektu, w którym opisano wszystkie cele i etapy rewitalizacji poszczególnych elementów elewacji. Jak jednak mogliśmy usłyszeć, dotacja sięgająca ponad 330 tysięcy złotych wciąż jest niewystarczająca do tego, by przywrócić cały obiekt do dawnej świetności. We Mstowie parafianie rozumieją, że stary kościół jest elementem naszego dziedzictwa narodowego, dlatego razem z proboszczem angażują się w zbiórkę funduszy na renowację mstowskiego sanktuarium. W każdej chwili można wesprzeć zbiórkę, o czym więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej parafii Wniebowzięcia we Mstowie.

Skip to content