Pendolino uderzyło w seata. Wniosek o wydanie wyroku

pendolino

22 lipca 2015 roku ok. godz. 8.20 Błażej M. przejeżdżał Seatem Altea przez niestrzeżony przejazd kolejowy, znajdujący się w Blachowni. Wjeżdżając na przejazd, kierujący nie upewnił się, że ma miejsce do kontynuowania jazdy za przejazdem. Znajdował się tam bowiem samochód, który nie mógł włączyć się do ruchu na ulicę Częstochowską (droga krajowa DK-46). Seat Altea został uderzony przez jadący z prędkością ok. 120 km/h pociąg pendolino relacji Warszawa Wschodnia – Wrocław.

Na skutek zderzenia zniszczony został Seat Altea, a Błażej M. odniósł obrażenia głowy i został przewieziony do szpitala. Ponadto uszkodzeniu uległ pociąg pendolino (koszt naprawy wyniósł około 700 tys. zł). Przeprowadzone badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazały, że zarówno kierujący Seatem, jak i maszynista pociągu byli trzeźwi.

Na podstawie zebranego w sprawie materiału dowodowego, w tym raportu Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych, stwierdzono, że przyczyną zdarzenia było naruszenie przez Błażeja M. zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym, poprzez nie zachowanie szczególnej ostrożności i nie zastosowanie się do prawidłowo działającej sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej. Prokuratura Rejonowa w Częstochowie skierowała do Sądu Rejonowego w Częstochowie wniosek o wydanie wyroku skazującego wobec 35-latka w sprawie sprowadzenia niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu kolejowym.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Błażej M. przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa oraz złożył wyjaśnienia, w których opisał przebieg zdarzenia. Ponadto podejrzany złożył wniosek o skazanie go bez przeprowadzenia rozprawy i wymierzenie mu kary grzywny. Decyzję w zakresie wniosku podejmie Sąd Rejonowy w Częstochowie. Błażej M. nie był w przeszłości karany.

Skip to content