W niedzielę 19 września w archidiecezjalnym ośrodku rekolekcyjnym Święta Puszcza w Olsztynie odbył się piknik rodzinny w ramach programu Caritas Family Team. Oprócz ogniska i zabaw dla dzieci, uczestnicy mogli wziąć udział w profesjonalnej, rodzinnej sesji zdjęciowej.

Piknik był świetną okazją do poznania się, spotkania innych rodzin ale przede wszystkim do wyjścia z domu. Wydarzenie było częścią projektu Caritas Family Team, którego koordynatorka Paulina Gradek z częstochowskiej Caritas wyjaśnia, jaka idea kryła się za zorganizowaniem pikniku fotograficznego:

Ideą pikniku było spotkanie – spotkanie rodzin, też spotkanie osób, które współtworzą ten projekt. Stworzenie miejsca i czasu, żeby się spotkać i zrobić burzę mózgów, dotyczącą dalszych dalszych materiałów, które będą tworzone w ramach projektu. Po to też organizowaliśmy to wydarzenie, żeby miało charakter towarzyski, żeby dzieciaki mogły się ze sobą poznać, wspólnie spędzić czas na zabawie. Żeby rodzice mogli porozmawiać, podyskutować na różne tematy, między innymi o tym, jak rodzina jest pokazywana w mediach.

Piknik rodzinny w Świętej Puszczy – Caritas Family Team | Fot. Radio Fiat

Obecnie wiele środowisk politycznych, ośrodków medialnych oraz ideologicznych atakuje instytucję rodziny. Na wielkich portalach internetowych można przeczytać liczne artykuły, których celem jest zniechęcenie do małżeństwa lub rodzicielstwa. Natomiast w serwisach społecznościowych można czasem napotkać uszczypliwe, niekiedy wręcz wulgarne komentarze, wymierzone pod adresem rodzin wielodzietnych. Jak wyjaśnia Paulina Gradek, projekt Caritas Family Team ma m.in. na celu pokazanie w przestrzeni medialnej piękna rodziny, małżeństwa i rodzicielstwa:

To jest projekt organizowany we współpracy z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej. Naszym zamysłem było zbudowanie przestrzeni dla rodzin, w której rodziny mogłyby się spotkać i mieć wpływ na to, jakie treści o rodzinie są publikowane w mediach społecznościowych, czy w ogóle w przekazie społecznym. Stąd też pomysł na promowanie rodziny i wartości rodzinnych poprzez wywiady i spotkania ze specjalistami i z samymi rodzinami na antenie Radia Fiat, na naszym Instagramie i projektowym kanale YouTube. W ramach tych materiałów medialno-edukacyjnych będą ukazywały się – to co dla nas najważniejsze – same rodziny. Portrety różnych rodzin: wielodzietnych, ale i takich, które podjęły decyzję o adopcji dzieci, czy też rodzin, które płynnie łączą życie zawodowe z życiem rodzinnym.

Piknik rodzinny w Świętej Puszczy – Caritas Family Team | Fot. Radio Fiat

Najbardziej zadowolone z pikniku bez wątpienia były dzieci. Najmłodsi w ostatnim czasie szczególnie mocno odczuli izolację, stąd piknik rodzinny był dla nich wspaniałą możliwością do wyszalenia się i wspólnej zabawy. Jak same mówią, oprócz dmuchańca i kanapek z ciasteczkami, fajna była też możliwość poznania i zabawy z innymi dziećmi:

Gabriela Hulbój, jedna z mam, która z całą rodziną uczestniczyła w pikniku nie ma wątpliwości, że takie i inne wydarzenia adresowane do rodzin są w naszej archidiecezji potrzebne:

Pomagają odczuć wspólnotę. Tego, że jesteśmy razem w Kościele, że możemy się wspierać nawzajem. Że nasze dzieci mogą wspólnie spędzać czas. To daje siłę, bo jednak łatwiej w Kościele jest być we wspólnocie, bo jak nam jest trudniej, to zawsze wiemy, że możemy znaleźć wsparcie u kogoś, że nie jesteśmy z tym sami. Często rodziny nie mają takiego miejsca albo nie wiedzą jak podejść, żeby sobie znaleźć swoje miejsce, jest im trudno. A po to jesteśmy w Kościele, żeby być szerzej, niż tylko we własnym gronie.

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej ma wiele pomysłów na wydarzenia adresowane do rodzin. Pomysły te prezentowane są m.in. na antenie Radia Fiat w copiątkowych audycjach.

Projekt Caritas Family Team został dofinansowany ze środków programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Po pierwsze Rodzina”.

Piknik rodzinny w Świętej Puszczy – Caritas Family Team | Fot. Radio Fiat
Skip to content