Każdego roku tysiące kobiet w Polsce przechodzi przez traumę poronienia. Chociaż pamięć o nienarodzonych zachowają w sercach już na zawsze, 15 października mogą wspomnieć o nich w sposób szczególny. W tegoroczne obchody Dnia Dziecka Utraconego wpisuje się uroczystość organizowana na cmentarzu wieluńskim, gdzie za kilka dni odbędzie się pochówek dwójki dzieci.

Idea Dnia Dziecka Utraconego wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. W Polsce święto nienarodzonych obchodzone jest od 2004 roku. Tego dnia rodzice otwarcie manifestują pamięć o swoich dzieciach, zwracając jednocześnie uwagę na godność osoby ludzkiej od momentu poczęcia. Więcej o inicjatywie mówi Anna Marzec, mieszkanka Wielunia:

– Dzień Dziecka Utraconego obchodzony jest po to, aby pamiętać o tych, których nie ma już wśród nas. O tych, których często nie mogliśmy nawet zobaczyć. To jest też bardzo ważny dzień dla osieroconych rodziców, rodzeństwa, czy dziadków.

Tegoroczne obchody święta nienarodzonych w Wieluniu rozpoczną się o godz. 15.00 – w Godzinę Miłosierdzia Bożego:

– Rok temu, 15 października, pochowaliśmy trójkę dzieci. Teraz będzie to dwójka maluszków. Pochówek odbędzie się o godz. 15.00 na cmentarzu. Następnie o godz. 17.30 spotkamy się na różańcu w Klasztorze Sióstr Bernardynek. O godz. 18.00 sprawowana będzie Eucharystia.

Na terenie archidiecezji częstochowskiej wspólna modlitwa rodziców, których boleśnie dotknęła strata dziecka, odbędzie się także w sanktuarium św. Józefa (Częstochowa), parafii Narodzenia Pańskiego w Pajęcznie, kościele św. Ojca Pio w Radomsku oraz w zawierciańskiej bazylice św. Apostołów Piotra i Pawła.

Szczegółowy plan tegorocznego Dnia Dziecka Utraconego można znaleźć na facebookowej stronie wydarzenia.

ABK

Skip to content