Pociągiem do Gidel? Okazuje się, że można. No, prawie do samych Gidel. 1 czerwca w swoja trzecią podróż z Olzy w gminie Gorzyce wyruszył Pociąg Papieski. Tym razem jego celem było Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej. Trasa pociągu wiodła m. in. przez Wodzisław Ślaski, Rybnik, Tarnowskie Góry i Częstochowę do Radomska, skąd uczestnicy przejazdu udali się autokarami do pobliskich Gidel. O pociągu opowiada Małgorzata Król, naczelnik Działu Logistyki Przewozów w Śląskim Zakładzie Spółki PKP Cargo:
– Pociąg Papieski został ufundowany przez spółki kolejowe. Zamysłem twórców tego pociągu było, żeby to był mobilny pomnik św. Jana Pawła II. Zwykłych pomników jest wiele, ale taki tylko jeden. Inicjatorem przedsięwzięcia było Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy Polskich.
Jednym z uczestników pielgrzymki Pociągiem Papieskim do Gidel był wójt gminy Gorzyce Daniel Jakubczyk:
– Pociąg dojechał po raz kolejny z gminy Gorzyce, Staje się to już taką tradycją. Mam nadzieję, że ta tradycja w kolejnych latach będzie się rozwijała. To duże wydarzenie dla nas, dla naszej społeczności lokalnej. Dzisiaj był trzeci przejazd pociągu z naszej gminy. Pierwszym był przejazd Wadowice-Olza, kolejny był do Leśniowa, no i dzisiejszy tutaj, do Gidel. Wspaniała inicjatywa. Pełne obłożenie tego składu, bilety rozeszły się jak przysłowiowe cieple bułeczki.
– Gidle to przede wszystkim historia Sanktuarium Matki Bożej – powiedział wójt gminy Gidle, Lech Bugaj. – Kiedy ojcowie dominikanie zaprosili do nas Pociąg Papieski, to gmina oczywiście się do tego dołączyła. To również znakomita promocja naszej gminy.
O programie jaki został przygotowany dla pielgrzymów opowiedziała Bibianna Dawid, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Gorzycach:
– Podstawową ideą pielgrzymowania jest refleksja duchowa, ale staramy się naszym pielgrzymom urozmaicić ten czas i zaoferować atrakcje kulturalne. W tym roku występuje zespół Gorzyczanie, przepiękny koncert plenerowy, ale także uświetnienie uroczystej Mszy św.
Jak podkreślał dominikanin o. Paweł Biszewski, pielgrzymka Pociągiem Papieskim nabiera szczególnego znaczenia w przededniu uroczystości rocznicowych 40-lecia pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski:
– Dzień dzisiejszy pokazuje, że do Gidel można dojechać pociągiem, choć nie ma jeszcze stacji w Gidlach. To bardzo ciekawa inicjatywa, która pokazuje nam, że pielgrzymujemy idąc pieszo, jadąc rowerem, ale także pociągiem. To pociąg wyjątkowy, papieski. Pady dzisiaj słowa, że tym pociągiem św. Jan Paweł II chce nadal ewangelizować. Myślę też, że jest to taki moment, kiedy wracamy do postaci, nauczania i dziedzictwa tego wielkiego papieża.
Pociąg Papieski to wyjątkowy skład, w ciekawej kolorystyce. Podczas jazdy pasażerowie mogą oglądać filmy o św. Janie Pawle II, wysłuchać audycji upamiętniających ten szczególny pontyfikat oraz obejrzeć wystawę zdjęć Adama Bujaka, który do końca pontyfikatu towarzyszył z obiektywem św. Janowi Pawłowi II w czasie jego pielgrzymek. W 2006 roku Pociąg Papieski został pobłogosławiony przez Papieża Benedykta XVI w czasie jego wizyty w Polsce.

ZD

Skip to content