Podwójny jubileusz obchodzono 15 września w Mokrsku – 700-lecie istnienia parafii oraz 500- lecie kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Mszy św. przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław depo, a do wspólnego sprawowania Eucharystii wraz z nim stanął m. in. bp pomocniczy diecezji legnickiej Marek Mendyk, a także liczni księża z sąsiednich parafii. W świątyni obecni byli również przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, poczty sztandarowe gminnych jednostek OSP, przedstawiciele organizacji społecznych, a przede wszystkim liczni wierni. Z tak doniosłego jubileuszu cieszył się proboszcz parafii ks. Zbigniew Bigaj:
– Oczywiście jest się z czego cieszyć. To nie jest taka uroczystość, która często się przydarza. 500 lat kościoła, który funkcjonuje do dziś, to jest wielkie wydarzenie.
Abp Wacław Depo podkreślał rolę historii i jej przekazywania dla nas wszystkich, a zwłaszcza dla młodego pokolenia:
– W mury kościoła wpisane jest imię śp. Aleksandra Kożuchowskiego, fundatora świątyni, który zginął pod Wiedniem w 1682 roku. Dzisiaj wspominamy jego imię, są z nami przedstawiciele jego rodziny. I to jest dla nas zadanie, żebyśmy tworząc Kościół, nie tylko ten zewnętrzny, pamiętali o sobie nawzajem. Dlatego, że my wzrastamy jeden przez drugiego. Dlatego to pokoleniowe obdarowywanie jest naszym zobowiązaniem dla tych, którzy przyjdą po nas. Żeby tę tradycję wiary i odpowiedzialności za Ojczyznę podejmowali i też godnie się zapisali w historii.
W homilii abp Depo również odniósł się do kart historii naszego narodu wspominając m. in. zwycięstwo Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, które uratowało Europę przed nawałą turecką, będące jednocześnie obroną wiary i Kościoła. Zwracając uwagę na łamanie Praw Bożych w Polsce i na świecie i niepokojących działań m. in. wobec nauki religii, abp Wacław Depo zaapelował o konieczność nowej ewangelizacji naszego narodu. Jak powiedział metropolita, program Ewangelii powinien pozostać drogowskazem i zadaniem dla każdego pokolenia ludzi naszej ziemi.
Na zakończenie Mszy św. odczytano list, który z okazji jubileuszy skierował do uczestników premier Mateusz Morawiecki.
Pierwsze wzmianki o istnieniu parafii Mokrsko pochodzą z roku 1308. Kościół parafialny wzniesiono przed 1520 rokiem. W ostatnich latach wysiłkiem ks. proboszcza, Rady Parafialnej i mieszkańców parafii dokonano rewitalizacji kościoła, jego otoczenia oraz zabudowań parafialnych po pożarze, który miał miejsce w 2015 roku.

Tekst i foto: ZD

Skip to content