Grafika: gminaklobuck.pl

Decyzją Ministra Zdrowia od soboty 3 października Kłobuck znalazł się w czerwonej strefie związanej z występowaniem nowych zakażeń COVID-19. Taki stan rzeczy oznacza m.in. obowiązkowe noszenie maseczek na ulicach i innych miejscach przestrzeni publicznej.

Zmniejsza to również liczbę osób biorących udział w weselach do 50 oraz ograniczy liczbę osób w sklepach czy instytucjach. Odwołane mają zostać wszystkie imprezy kulturalne. Ograniczona zastanie też liczba miejsc w komunikacji miejskiej. Sytuacja dotknie również lokalne szkoły, które już wcześniej były zabezpieczane na tę ewentualność.

– W naszych czterech zespołach szkół średnich, których jesteśmy organem prowadzącym, mamy łącznie 1700 uczniów. Jeszcze na początku roku szkolnego wyposażyliśmy je środki dezynfekujące i maseczki. We własnym zakresie na warsztatach Zespołu Szkół nr 1 w Kłobucku (szkoły w Zagórzu) wyprodukowaliśmy 6 tys. sztuk przyłbic, które bezpłatnie otrzymali uczniowie oraz pracownicy naszych instytucji – tłumaczył Henryk Kiepura, starosta Kłobucki.

Problem pojawia się też w szpitalach na terenie powiatu kłobuckiego.

– Niedawno z powodu COVID-19 musieliśmy zamknąć szpital w Krzepicach. Kilka dni temu został on uruchomiony, ale wybuchły nam zakażenia w szpitalu w Kłobucku, wśród personelu i pacjentów. W tej chwili ważą się losy czy szpital ten nie zostanie od jutra zamknięty. Staraliśmy się maksymalnie zabezpieczyć naszych medyków. Już w kwietniu zakupiliśmy prototypową komorę dekontaminacyjną z Politechniki Śląskiej. Komora ta służy do odkażania kombinezonów, w których nasi medycy wracają od chorych. Zmniejsza to ryzyko zakażenia koronawirusem podczas zdejmowania tego kombinezonu. Mimo to zakażenie pojawiło się gdzież z zewnątrz – dodał starosta.

Obecnie w strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania zgromadzeń publicznych, w tym targowisk. W kinach może przebywać jedynie 25% publiczności w danej sali. W kościołach natomiast dopuszczalne jest 50 % możliwej liczby wiernych. Na zewnątrz kościołów z kolei limit ten wynosi 150 osób.

BNO

Skip to content