Powrót do normalności poprzez pracę – Więzienie w Herbach wychodzi z ofertą biznesową

Zakład karny w Herbach poszukuje przedsiębiorców, którzy chcieliby zatrudnić więźniów. Praca może być również wykonywana przez osadzonych na terenie jednostki, gdzie jest możliwość udostępnienia pomieszczeń na taką działalność.

Spośród więźniów odsiadujących swoje wyroki w Herbach, prawie wszyscy zdolni do pracy osadzeni korzystają z możliwości zarobkowania. Jak jednak podkreśla kpt. Izabela Kapkowska, oficer prasowa jednostki, zakład w dalszym ciągu poszukuje kontrahentów:

Nadal poszukujemy pracodawców, którzy chcieliby zatrudnić osoby odbywające kary pozbawienia wolności. Skazani za więziennymi murami pracują m.in. w bibliotece, warsztatach, kuchni oraz w branży motoryzacyjnej, dla kontrahentów zewnętrznych. Osadzeni zatrudniani są także poza teren więzienia i tutaj wykonują pracę w branży betoniarskiej oraz na rzecz lokalnego nadleśnictwa. Niewątpliwym sukcesem jest zatrudnianie osadzonych przez pracodawców już po opuszczeniu murów więzienia. Świadczy to o wysokiej jakości pracy, świadczonej przez tych pracowników.

Jak wyjaśnia kpt. Izabela Kapkowska, doświadczenia Służby Więziennej wskazują, że praca jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów resocjalizacji. Dzięki niej więźniowie uczą się normalnego funkcjonowania w społeczeństwie, bez konieczności uciekania się do czynów przestępczych:

Praca uczy osadzonych obowiązkowości i odpowiedzialności zarówno za inne osoby, jak i powierzony sprzęt. Uczy również uczciwości oraz pozwala zdobyć nowe umiejętności, które mogą okazać się przydatne po opuszczeniu murów więzienia i tym samym powstrzymania się od powrotu do przestępstwa. Zatrudnienie ponadto daje im szansę na spłatę swoich zobowiązań wobec osób prywatnych, jak i instytucji państwowych.

Firmy zainteresowane współpracą z Zakładem karnym w Herbach mogą kontaktować się bezpośrednio z władzami więzienia. Po nawiązaniu takiego kontaktu będzie możliwość uzgodnienia szczegółów.

Skip to content