Pożar lasu w okolicach Miasteczka Śląskiego

Blisko 60 zastępów straży pożarnej przez kilka godzin walczyło z dużym pożarem lasu i nieużytków, do jakiego doszło w sobotę po południu przy Miasteczku Śląskim. W akcji brali udział zarówno strażacy z Państwowej, jak i Ochotniczych Straży Pożarnych.

Ze względu na silny wiatr, który szybko rozprzestrzenił ogień, pożar objął znaczny fragment lasu w dość krótkim czasie.

– Obecnie szacujemy, że ogniem było zajęte ok. 50 ha lasów, zarówno dojrzałych, jak i młodników oraz świeżych upraw. Dokładne dane dotyczące strat, jakie pochłonął ogień, będą dostępne dopiero po całkowitym ukończeniu akcji gaśniczej. Kiedy strażacy zejdą z tego miejsca, wówczas pracownicy lasów będą mogli rozpocząć inwentaryzację tego, co się wydarzyło – mówił Marek Mróz, rzecznik Prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Według informacji otrzymanych od straży pożarnej ogień rozprzestrzenił się z okolicy Huty Cynku Miasteczko Śląskie.

– Z powodu bardzo silnego wiatru ogień zdołał przeskoczyć przez Drogę Wojewódzką 903 i przerzucił się na tereny Lasów Państwowych, gdzie rozwinął się przez wiatr. Lasy Państwowe zadysponowały trzy statki powietrzne: dwa samoloty Dromader oraz jeden śmigłowiec. Niestety, w pewnym momencie ze względu na warunki atmosferyczne i bardzo duże zadymienie towarzyszące pożarowi, Dromadery zostały wycofane, by w momencie polepszenia się warunków móc wrócić do akcji. Gdy nastał zmrok, wszystkie statki powietrzne zostały wycofane, a działania prowadzili wyłącznie strażacy. Akcję gaśniczą prowadzono do godz. 1:00. Później rozpoczęło się dozorowanie pożarzyska i dogaszanie tlącej się ściółki leśnej – dodał rzecznik prasowy RDLP w Katowicach.

Pożar miał miejsce na terenie lasów Nadleśnictwa Świerklaniec. Dogaszanie ostatnich zarzewi ognia trwało jeszcze w niedzielę do godzin południowych. O powadze zagrożenia pożarowego w lasach województwa śląskiego świadczą liczby. W ostatnim czasie straż pożarna w regionie odnotowała 160 pożarów, o łącznej powierzchni blisko 90 ha. W akcje gaśnicze zaangażowanych było prawie 500 zastępów PSP i OSP. W wyniku pożarów jedna osoba została ranna.

BNO

 

Galeria: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach

Skip to content