Premier Mateusz Morawiecki w ramach swojej poniedziałkowej wizyty w województwie śląskim odwiedził szpital tymczasowy w Pyrzowicach. Szefowi rządu RP towarzyszył wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.
Sytuacja pandemiczna w Polsce nadal wymaga specjalnych rozwiązań – stąd potrzeba funkcjonowania szpitali tymczasowych, takich jak w Pyrzowicach. Na oddziały trafiają głównie niezaszczepieni – ok. 75% osób, które ciężko przechodzą chorobę, nie skorzystały z możliwości szczepienia. – Wykorzystajmy to, że mamy pod dostatkiem szczepionek i są one bezpłatne – apelował szef polskiego rządu. – W wielu punktach można się w prosty sposób zarejestrować się i zaszczepić.
Statystyki z ostatnich kilku dni nie pozostawiają złudzeń – walka z pandemią nadal trwa. Liczba nowych zakażeń koronawirusem to kilkanaście tysięcy codziennie. Ponad 600 tysięcy osób przebywa na kwarantannie – to tak jakby na kwarantannie przebywali prawie wszyscy mieszkańcy Wrocławia!
Szczepienia istotnie wpływają na ochronę zdrowia i życia. Dane z 26 listopada wskazują, że ponad 94% osób, które zmarły z powodu koronawirusa, było niezaszczepionych.
Dlatego tak ważne jest korzystanie z możliwości szczepień. Równie istotne jest stosowanie się do zasad: dystans, dezynfekcja, maseczki. Premier zachęcił także do przyjmowania przypominającej, trzeciej dawki szczepionki.
Szef polskiego rządu podziękował personelowi medycznemu za ogromne zaangażowanie, widoczne w Pyrzowicach, ale i w innych miejscach w całej Polsce. Takie szpitale są niezwykle potrzebne jako uzupełnienie obecnie funkcjonującego systemu zdrowia. Obecnie w kraju działają 23 szpitale tymczasowe, a otwarcie kolejnych zaplanowane jest w najbliższych dniach.
WHO przekazuje niepokojące informacje dotyczące nowej wersji COVID-19 o nazwie Omikron. Nie znamy jeszcze wszystkich konsekwencji, wiążących się z zachorowaniem na tę odmianę koronawirusa. Wiele krajów już teraz tworzy nowe przepisy, które mają ochronić ludzi przed mutacją. Polski rząd, analizując aktualną sytuację, również wprowadzi zmiany w zasadach bezpieczeństwa.
Źródło: Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach