W ostatnich dniach do myszkowskiej policji dotarły niepokojące zgłoszenia o awanturach, szarpaniu, a nawet biciu 81-letniej matki przez 46-letniego syna. Dzielnicowi natychmiast podjęli działania interwencyjne.

Szczegóły przedstawia asp. sztab. Barbara Poznańska – oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Myszkowie:

Kilka dni temu policjanci z Myszkowa otrzymali informację, że w jednym z domów 46-latek od jakiegoś czasu wszczyna awantury, w czasie których wyzywa 81-letnia matkę, popycha ją, szarpie i bije. Dzielnicowi natychmiast podjęli działania i zatrzymali 46-latka. Mężczyzna po nocy spędzonej w policyjnym areszcie usłyszał zarzut znęcania. Dodatkowo, dzięki uprawnieniom jakie policjanci otrzymali w listopadzie 2020 roku, kiedy w życie weszła tzw. ustawa antyprzemocowa, dzielnicowi nakazali mu opuścić wspólnie zajmowane mieszkanie oraz wydali zakaz zbliżania się do matki.

Zgodnie z przepisami policjanci mogą wydać zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. O tym oraz o możliwej karze mówi asp. sztab. Barbara Poznańska:

-Za popełnione przestępstwo 46-latkowi grozi kara nawet 5 lat więzienia. Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 30 listopada 2020 roku, policjanci mają możliwość wydać wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Te nakazy lub zakazy mogą być wydane łącznie i obowiązują od momentu ich wydania.

Osobie, wobec której wydany zostanie nakaz lub zakaz przysługuje m. in. prawo do jednorazowej możliwości zabrania z mieszkania w późniejszym terminie mienia stanowiącego jej własność, w obecności policjanta i po uzgodnieniu terminu z osobą dotkniętą przemocą w rodzinie.

Skip to content