Przy kościele znów będzie można się zaszczepić

Dwa tygodnie temu, 1 sierpnia odbyła się akcja szczepień przy kościołach. W najbliższą niedzielę 15 sierpnia na terenie województwa Śląskiego znów pojawi się możliwość przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19. Akcja powstała z inicjatywy wojewody śląskiego, a wspierają ją śląscy arcybiskupi oraz biskupi.
O najbliższej akcji szczepień przy kościołach w naszej diecezji mówi ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik prasowy archidiecezji częstochowskiej:

– W najbliższą niedzielę 15 sierpnia wiele parafii w naszej archidiecezji będzie również punktami szczepień. Słyszymy od kilku tygodni, że zbliża się czwarta fala pandemii, a zarazem o tym, że niewielki odsetek naszego społeczeństwa przyjął szczepienia. Dlatego wojewoda śląski we współpracy z poszczególnym gminami organizuje akcje szczepień, które mają miejsca w parafiach. Dlatego też z aprobatą księdza Arcybiskupa Wacława Depo Metropolity częstochowskiego, w niektórych parafiach naszej archidiecezji będzie taka akcja szczepień. Zasadniczo w każdej gminie wyznaczona jest jedna parafia. Takimi miejscami u nas będzie Kłobuck, czy Blachownia. Duże parafie, które posiadają odpowiednie zaplecze oraz są odpowiednio skomunikowane. Parafie nie są organizatorami tej akcji, ale odpowiadają na zaproszenie, prośbę władz państwowych oraz samorządowych by wspomóc.

Należy pamiętać, że szczepionka nie jest przymusowa. Ma ona na celu jedynie zwiększenie odporności społecznej oraz złagodzenie przebiegu zapowiadanej czwartej fali pandemii.

– Warto przypomnieć, że szczepienia nie są obowiązkowe. Nie mamy na razie takiego obowiązku. Przyjęcie szczepienia nie jest także nakazem sumienia, niemniej należy tutaj przypomnieć to o czym mówił papież Franciszek: obowiązuje nas zasada wzajemnej miłości i w tej miłości powinniśmy się o siebie troszczyć. Taką formą troski jest chociażby szczepienie, czyli troska o bezpieczeństwo i zdrowie innych.

Wszystkich obawiających się kwestii moralnych często poruszanych w temacie szczepionek uspokaja ks. Bakalarz.

-W tej kwestii wypowiedziała się Stolica Apostolska, Kongregacja Nauki Wiary, a także Komisja Bioetyczna Konferencji Episkopatu Polski. Przypominając o tym, że owszem w przypadku, niektórych szczepionek ich producenci materiał potrzebny do produkcji pozyskali w sposób niegodziwy, a dokładniej z ciał abortowanych dzieci. Przyjęcie szczepionek nie oznacza akceptacji takich działań, moralnie nagannych. Nie stanowi to współuczestniczenia w grzechu tych, którzy dopuścili się takich czynów. Nie mając innego wyboru możemy skorzystać z takich szczepionek nie zaciągając w ten sposób żadnej moralnej winy. Oczywiście przyjęcie szczepionki jest wolnym wyborem każdego, ale kierujmy się przede wszystkim zasadą miłości.

W archidiecezji częstochowskiej w mobilnych punktach szczepień można będzie przyjąć preparat m.in. w: Blachowni, Myszkowie, Kłobucku, czy Zawierciu. Więcej szczegółowych informacji odnośnie akcji można znaleźć na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

KP

Skip to content