23 lutego w Hali Sportowej w Poczesnej wręczono Syderyty 2016 za zasługi dla Gminy Poczesna. Nagrody po raz pierwszy zostały wręczone w ubiegłym roku. Tegoroczni laureaci otrzymali wyróżnienia  z rąk wójta Krzysztofa Ujmy oraz Lidii Kaźmierczak, przewodniczącej Rady Gminy.

– Dzisiejsza uroczystość to dla gminy Poczesna największe święto. Chcemy pokazywać, że robimy wszystko, aby mieszkańcom  żyło się lepiej. Chcemy, żeby tu mieszkali, pracowali i byli szczęśliwi. Cieszymy się, że możemy to robić wspólnymi siłami i znajdują się osoby, które bezinteresownie podejmują działania na rzecz lokalnej społeczności – podkreślał na początku gali Krzysztof Ujma.

Syderyty 2016 zostały przyznane w czterech kategoriach. Pierwsza w dziedzinie przedsiębiorczości trafiła do Maksymiliana Wawrzyńczaka, który od lat prowadzi hodowlę drobiu. – To sympatyczna nagroda, która cieszy i mobilizuje do dalszego działania. Muszą urodzić się nowe pomysły, skoro ktoś docenił dotychczasowe starania. Syderyt pokazuje, że moja praca ma sens – mówił po odebraniu nagrody laureat. W kategorii Sport, Zdrowie, Opieka Społeczna i Ochrona Środowiska statuetką nagrodzony został KS Olimpia Huta Stara. – Jest to dla nas zaszczyt. Nigdy nie dostaliśmy żadnej nagrody i jest to dla nas ciekawa perspektywa, że wójt postawił na Klub Sportowy. Chcielibyśmy utrzymać się w lidze wojewódzkiej, marzymy o pierwszej czwórce – zdradził przedstawiciel Olimpii. Trzecia kategoria Oświata, Kultura, Sztuka okazała się być kategorią, w której nagrodzono Mirosławę Truchtę-Nowicką. Artystka tworzy rzeźby lalki z papieru, ale docenia też piękno statuetki jaką stworzył dla laureatów Syderytów Jerzy Kędziora. – Nagroda jest piękna. Z jednej strony jest dla mnie podsumowaniem jednej drogi, a z drugiej jest początkiem nowej. Przede mną wiele artystycznych inicjatyw, Syderyt mobilizuje do ich podejmowania – dzieliła się Truchta-Nowicka. Ostatnia kategoria, w której przyznano Syderyty, miała na celu uhonorować osoby szczególnie zasłużone na rzecz gminy Poczesna. Trafiła ona do Reginy Krzyczmonik i Marii Adamus. Dla tej drugiej, która mimo że jest już na emeryturze, nagroda jest zachętą do dalszej pracy. – Jestem ogromnie wzruszona i zaszczycona, że spotkało mnie takie wyróżnienie. Niezmiernie się cieszę, bo nie spodziewałam się, że dostąpię takiego zaszczytu. Angażuję się w pracę w Kole Gospodyń Wiejskich. Sprawia mi to satysfakcję, że jeszcze mogę się do czegoś przydać – mówiła Adamus.

Podczas gali obecni byli zarówno samorządowcy z gminy Poczesna, jak i parlamentarzyści ziemi częstochowskiej. Senator Ryszard Majer zauważył, że Syderyty łączą środowisko. – Nagroda pokazuje, że każda gmina ma swoją elitę. To wzmacnia lokalną społeczność. Nie musimy jeździć do Krakowa czy Warszawy, żeby spotkać elitę, ale że mamy ją u siebie. Cieszę się, że wójt honoruje te osoby, które mają siły żeby robić coś więcej dla innych – mówił senator Majer.

Jestem pełen uznania dla działań wójta tej gminy, że organizuje takie uroczystości. Jest to doskonała promocja osób, które swoją działalnością promują gminę, powiat i cały region. Aktywność mieszkańców widoczna jest we wszystkich dziedzinach życia. Będę mówił o inicjatywie Syderytów innym, po to aby pobudzić do działania na rzecz lokalnej społeczności – mówił Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, Stanisław Gmitruk.

Galę swoim występem uświetnił aktor i wokalista Kacper Kuszewski, który zaprezentował się w muzycznym projekcie “Album Rodzinny”.

fot. KK

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content