W sobotę, 2 września, podobnie jak w większości polskich miast w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku czytano „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Po raz kolejny Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku przyłączyła się do akcji Narodowego Czytania. Radomszczanie czytali już wspólnie „Lalkę” Bolesława Prusa, „Trylogię” i „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. W tym roku czytelnicy pochylili swoje głowy nad dramatem Wyspiańskiego, który został wybrany przez internautów w ogólnopolskim głosowaniu. Wzorem lat ubiegłych, również w tym roku, aktorzy Miejskiego Teatru “Źródło” zaprezentowali znakomitą inscenizację. Przed radomszczanami wystąpili także aktorzy Teatru “Otwarte Drzwi”, działającego przy Miejskim Domu Kultury.

– Teatr Źródło przygotowywał się do tego przedsięwzięcia, bo nawet głosowaliśmy na “Wesele” uważając, że jest to sztuka na teraz. Potrzebna jest jedność Polaków, bo bez tego nic nie będzie z Polski. Zrobiliśmy to z sercem, aby pokazać, że Ojczyzna musi być jedna. Chcieliśmy pokazać też wielkość Wyspiańskiego, że można się z Wyspiańskim bawić w pierwszym akcie, ale już w drugim trzeba zachować symbol, trzeba zachować dostojność, trzeba pokazać, że z marazmu się wychodzi (…) Jeżeli bierzemy udział w inscenizacji zapamiętujemy zupełnie inaczej, niż kiedy czytamy lekturę. Bez inscenizacji, bez metody dramy użytej na lekcjach języka polskiego uważam, że “Wesele” jest niezrozumiałe. Tylko i wyłącznie na zasadzie czytania, inscenizacji poszczególnych scen można przyjąć zrozumienie “Wesela” – mówi Danuta Zawadzka, reżyser spektaklu.

Wspólnej lekturze towarzyszyły dodatkowe atrakcje. Wśród nich m.in. biesiada weselna przy słodkim stole, projekcja filmu Andrzeja Wajdy oraz wystawa książek. Na każdego czytelnika czekała też bibliofilska pieczęć.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content