Radomszczańskie Dni Rodziny: głośne czytanie i rozstrzygnięcie konkursu literackiego

W Radomsku od niedzieli trwają XVIII Radomszczańskie Dni Rodziny. Dzisiaj (wtorek, 30 maja) w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się głośne czytanie listów rodzinnych św. Zelii i Ludwika Martin.

Fragmenty korespondencji świętych małżonków czytali mieszkańcy Radomska, a wśród nich władze miasta, powiatu, miejscy radni, urzędnicy i przedstawiciele szkół. Gościem honorowym spotkania, w zastępstwie za ks. abp. Wacława Depo był ks. dr Andrzej Kuliberda, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

– Radomszczańskie Dni Rodziny w tym roku osiągnęły pełnoletność. Nie dziwi fakt, że kiedy mamy już tę pełnoletność podejmujemy tak ambitny i trudny temat, który brzmi „Kryzys małżeństwa czy małżonków?”. Myślę, że na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Słowo kryzys wcale nie oznacza przegranej, bo kryzys to jest to, co jest nam zadane (…). Mam nadzieję, że kiedy będziemy się wsłuchiwać w listy świętej rodziny, odnajdziemy światło, które będzie dla nas pomocne we właściwym rozwiązywaniu różnych kryzysów – mówił we wstępie spotkania wikariusz biskupi.

Po odczytaniu fragmentów listów przyszedł czas na wręczenie nagród laureatom konkursu literackiego, który już na stałe wpisał się w kalendarz Dni Rodziny. Jury po zapoznaniu się z nadesłanymi pracami przyznało następujące nagrody:

I nagroda – Agata Dziegieć z I LO w Radomsku za pracę „Cisza, która nas zagłuszyła”

II nagroda – Nikola Karasek z ZSE-E w Radomsku za pracę „Leżeliśmy razem – ojciec i syn”

III nagroda – Aleksandra Rutkowska z II LO w Radomsku za pracę „Miłosne odliczanie”

Ponadto równorzędne wyróżnienia otrzymali:

Natalia Kawka z ZSG nr 4 w Radomsku za pracę „Jak alkohol, media, pracoholizm i inne uzależnienia wpływają na jedność i miłość w małżeństwach i rodzinach”

Maciej Szymczykiewicz z ZSG nr 3 w Radomsku za pracę „Miłość zbudowana na zjednoczeniu”

Aleksandra Trachta z II LO w Radomsku za pracę „W naszym kraju obecnie rozpada się wiele małżeństw. Czy uważasz, że przeżyło się małżeństwo jako instytucja czy to ludzie się zmienili?”

Drugim punktem dzisiejszego spotkania było otwarcie wystawy w Muzeum Regionalnym, poświęconej świętemu Maksymilianowi Kolbe.