Rozstrzygnięcie V edycji Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu”

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

14 kwietnia 2014 r. w siedzibie IPN w Katowicach odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Konkursu Historyczno – Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, organizowanego przez Poseł Jadwigę Wiśniewską. Patronat naukowy nad Konkursem od pięciu lat sprawuje IPN w Katowicach, zaś patronat medialny – Radio Fiat, Tygodnik Katolicki „Niedziela” i TVP Katowice. Zgromadzeni w siedzibie IPN wysłuchali refleksji historycznej Rafała Michalskiego „W kręgu prawdy i kłamstwa. Zbrodnia Katyńska z perspektywy XXI w.” Po wręczeniu nagród odbył się koncert Andrzeja Kołakowskiego „Kiedy myślę: Katyń…”. Poseł Wiśniewska podsumowując Konkurs powiedziała: – Wzrasta wśród uczniów zainteresowanie prawdą o zbrodni Katyńskiej. W ciągu pięciu lat do sekretariatu Konkursu wpłynęły 1242 prace z całego województwa śląskiego. Wiele z nich to wzruszające świadectwa osób, które w Katyniu straciły swoich bliskich. Młodzież coraz częściej stosuje również klamrę, łącząc temat zbrodni katyńskiej z katastrofą, która miała miejsce 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem – w której zginęła polska elita patriotyczna z Prezydentem RP prof. Lechem Kaczyńskim na czele.
W obliczu hańbiącego wyroku Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który „umył ręce” uznając, że nie może ocenić katyńskiego śledztwa, tematyka Konkursu nabiera nowego znaczenia. Musimy podjąć jeszcze większy wysiłek, aby prawda o Zbrodni Katyńskiej utrwaliła się w świadomości naszego narodu, Europy i całego świata. Musimy pozwolić wybrzmieć Prawdzie o naszej przeszłości. Prawdzie niełatwej, ale prowadzącej do wyzwolenia. Jesteśmy to winni tym, którzy oddali swoje życie aby o Prawdzie Katynia usłyszał cały świat. Konkurs to także szansa dla młodych ludzi na debiut literacki. W tym roku IPN w Katowicach, przy wsparciu finansowym Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie zamierza wydać jubileuszową publikację zawierającą najlepsze prace z pięciu edycji Konkursu – powiedziała Poseł Jadwiga Wiśniewska, zachęcając młodzież do udziału w Konkursie w kolejnych latach. V jubileuszowa edycja Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu” była okazją do podsumowań. Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach dr Andrzej Drogoń wręczył pamiątkowe starodruki osobom szczególnie zaangażowanym we wspieranie idei Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. Wyróżnieni zostali: ks. Infułat Ireneusz Skubiś Redaktor Naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, Poseł Jadwiga Wiśniewska, Poseł do PE Janusz Wojciechowski, członkowie Komisji Konkursowej: dr. hab. Artur Żywiołek, Urszula Bauer, dr Jarosław Durka, Rafał Piotrowski, dr Izabela Skabek, Joanna Sularz, Czesław Świerczyński, mecenas Konkursu Pani Zofia Jakubczyk Prezes Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego i Andrzej Kołakowski. Ponadto, Poseł Jadwiga Wiśniewska została odznaczona przez Dyrektora IPN repliką guzika katyńskiego. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Ofiar Katynia w Katowicach. Laureatami Konkursu, którzy wyjadą na kilkudniowe wyjazdy studyjne do Parlamentu Europejskiego w Brukseli na zaproszenie Europosła Janusza Wojciechowskiego zostali:

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
I miejsce Anna Mazur z VI LO przy Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej
w Bielsku – Białej
II miejsce Anna Biegun z VI LO przy Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej
w Bielsku – Białej
III miejsce Monika Maciejewska z IV LO przy Zespole Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu Zdroju

W kategorii szkół gimnazjalnych:
I miejsce Kinga Wiecha z Gimnazjum im. ks. Tadeusza Jarmundowicza w Szczekocinach
II miejsce Aleksandra Czech z Gimnazjum nr 4 w Myszkowie przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Myszkowie
III miejsce Anna Struzik z Gimnazjum przy Zespole Szkół im. Wespazjana Kochowskiego w Goleniowach

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content