Rozstrzygnięto 20. wojewódzki konkurs „Architektura Mojego Krajobrazu”

W środę 26 października rozstrzygnięto 20. edycję Wojewódzkiego Konkursu Malarsko-Fotograficznego „Architektura Mojego Krajobrazu”. Konkurs jest organizowany przez Starostwo Powiatowe w Częstochowie, Gminne Centrum Kultury w Poczesnej oraz Katolickie Technikum SPSK im. św. Józefa w Częstochowie.

Rywalizacja konkursowa obejmowała uczniów szkół podstawowych i średnich z całego województwa. Uczestnicy mieli za zadanie namalować lub sfotografować obiekty architektoniczne ze swojej najbliższej okolicy. Rywalizacja malarska była podzielona na cztery kategorie wiekowe: klas 0-3, 4-6, 7-8 oraz szkół średnich. W kategorii fotograficznej mogli wziąć udział wszyscy uczniowie, niezależnie od wieku. Kulisy konkursu omawia Iwona Skorupa, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Poczesnej:

Zauważamy z roku na rok, że młodzież coraz bardziej się uwrażliwia na architekturę, która nas otacza. Przede wszystkim chodzi nam o to, żeby uwrażliwić dzieci i młodzież na odbiór tej sztuki architektonicznej, która jest w naszym najbliższym otoczeniu. Chcemy, żeby młodzież rozwijała otwarte i twórcze myślenie, żeby się otwierała na świt bardziej kreatywnie. Zadowala nas ilość prac, które wpływają na konkurs. Jest to konkurs wojewódzki i zawsze nasza komisja ma wiele problemów, ponieważ te prace są naprawdę na wysokim poziomie. Bardzo ciężko jest ocenić i docenić wszystkich, żeby ich nagrodzić i zmotywować.

Do konkursu zgłoszono 177 prac, z których jury nagrodziło 25 najlepszych. Jedną z laureatek jest Katarzyna Karpowicz, uczennica Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie, której praca przedstawiająca przeszklony most w Korwinowie, zajęła pierwsze miejsce w kategorii malarskiej dla szkół średnich. Jak sama podkreśla, w swojej twórczości najchętniej czerpie inspiracje z otaczającej ją przyrody:

„Most Miłości w Korwinowie” wydał mi się bardzo urokliwy i ładny w ujęciu natury i promieni słońca. Jak przechodzę tym mostem bardzo podoba mi się widok, który widzę i chciałam go przelać na kartkę tak, jakim go zobaczyłam i przedstawić z najlepszej strony. Najbardziej lubię malować pejzaże. Próbuję też martwą naturę, architekturę, ale jednak pejzaże lasów, morza bardziej mi przypadły.

Od lewej Mirosława Truchta-Nowicka, Ewa Powroźnik, Katarzyna Karpowicz, Iwona Skorupa i wójt Poczesnej Krzysztof Ujma.

Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem Krzysztofa Ujmy, wójta Gminy Poczesna, który zawsze chętnie wspiera inicjatywy, dzięki którym młodzież może rozwijać swoje zainteresowania. Jak sam podkreśla, za rozwój i szlifowanie talentów młodzieży odpowiedzialni są wszyscy dorośli. Dodaje również, że samorząd – w tym wypadku Gmina Poczesna – jest podmiotem, który poza zadaniami ustawowymi, powinien także wspierać rodziców i wychowawców w procesie odnajdywania i wspierania młodych talentów:

Chcemy rozbudzać pasję w tych młodych osobach i temu służy ten konkurs. Liczymy na to, że odkryjemy te talenty – te kryształy, które my jako dorośli powinniśmy szlifować a z drugiej strony liczymy na to, że w dorosłym życiu to będzie ich zawód. Każdy ma swoje pasje, chcemy je rozwijać i po to jest samorząd, żeby dbać i pamiętać o wielu dziedzinach życia nas dorosłych oraz młodzieży i dzieci.

W jury konkursu zasiadały Ewa Powroźnik, prezes Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy Gracza oraz Mirosława Truchta-Nowicka, artystka specjalizująca się w tworzeniu rzeźb z papieru. Konkurs objęty był patronatem medialnym Radia Fiat i portalu czestochowskie24.pl.

XX Konkurs „Architektura Mojego Krajobrazu” w Poczesnej

Z wynikami XX Wojewódzkiego Konkursu Malarsko-Fotograficznego „Architektura Mojego Krajobrazu” można zapoznać się poniżej:

I KATEGORIA WIEKOWA (kl. O – III szkół podstawowych)

I miejsce – Aleksander Gałwa, SP w Nieradzie
II miejsce – Olgierd Piątkowski, ZSP w Słowiku
III miejsce – Kinga Rak, SP w Nieradzie

II KATEGORIA WIEKOWA (kl. IV – VI szkół podstawowych)

I miejsce – Oliwier Cichoń, ZSSpec. Nr 23 w Częstochowie
I miejsce – Marta Sapis, SP nr 53 w Częstochowie
I miejsce – Zuzanna Górniak, SP w Nieradzie
II miejsce – Monika Szklarska, SP nr 53 w Częstochowie
III miejsce – Oliwia Wojciechowska, SP nr 53 w Częstochowie
III miejsce – Nadia Nowacka, SP nr 53 w Częstochowie

III KATEGORIA WIEKOWA (kl. VII – VIII szkół podstawowych)

I miejsce – Natalia Zięba, SP nr 53 w Częstochowie
I miejsce – Oskar Fielauf, ZSSpec. Nr 23 w Częstochowie
II miejsce – Matylda Brzeziecka, SP nr 53 w Częstochowie
III miejsce – Robert Paryż, ZSSpec. Nr 23 w Częstochowie
III miejsce – Nadia Bondarenko, ZSSpec. Nr 23 w Częstochowie

III KATEGORIA WIEKOWA (szkoły ponadpodstawowe)

I miejsce – Katarzyna Karpowicz, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie
I miejsce – Weronika Ujma, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie

V KATEGORIA (Fotografia)

I miejsce – Denis Kamiński, ZSSpec. Nr 23 w Częstochowie
II miejsce – Arkadiusz Chowański
II miejsce – Piotr Stelmaszczyk
II miejsce – Roksana Pęczek,
III miejsce – Magdalena Barchan, ZS im. B. Prusa w Częstochowie
III miejsce – Julia Szlęg, ZSP nr 4 w Częstochowie
III miejsce – Mateusz Rymkiewicz, 4 LO w Częstochowie
III miejsce – Agata Kluba
III miejsce – Anita Pęczek, Poczesna

Skip to content