Ruszył II Marszałkowski Budżet Obywatelski

Ruszyła właśnie druga edycja marszałkowskiego budżetu obywatelskiego. W ramach inicjatywy wszyscy mieszkańcy województwa śląskiego będą mogli zgłosić do realizacji propozycje swoich programów. Projekty mogą obejmować wszystkie kwestie życia społecznego, od edukacji, przez rozrywkę, na infrastrukturze kończąc.

Główne założenie Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego to krzewienie postaw obywatelskich, tak aby mieszkańcy naszego województwa mogli uczestniczyć w różnych inicjatywach. Głosowanie odbędzie się mobilnie oraz w wybranych punktach od 19 sierpnia do 7 września. Głosować mogą wszyscy obywatele województwa, także ci niepełnoletni” – mówi o projekcie Dagmara Wiskarz, pracownik Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach

W tym roku do rozdysponowania w wojewódzki budżecie znajdzie się 10 milionów złotych, z czego 850 tysięcy dla regionu częstochowskiego. Dzięki tym środkom zwycięskie projekty będą mogły zostać zrealizowane. Propozycję projektu może złożyć dosłownie każdy. Jedynym wymogiem jest przedstawienie skutków, jakie realizacja mogłaby ze sobą nieść. 

Poprzedni budżet województwa Śląskiego uznałbym za sukces. Rok poprzedni był rokiem startu, a jak wiemy start jest zawsze najtrudniejszy dla tego typu działań. W przypadku naszego Częstochowskiego subregionu, inicjatywa bardzo dobrze się przyjęła. Świadczy o tym m.in. ilość oddanych głosów, tj. ponad trzynaście tysięcy oraz ilość zgłoszonych wniosków, czyli dwanaście” – opowiada o postawie częstochowian Adam Markowski, dyrektor Biura Zamiejscowego Urzędu Marszałkowskiego w Częstochowie.

Program nie tylko pomaga w krzewieniu lokalnego patriotyzmu, ale i uczy aktywności w ramach życia społecznego.

W imieniu marszałka Jakuba Chełstowskiego serdecznie zapraszam wszystkich zarówno na spotkania, które odbywają się w ramach projektu oraz przede wszystkich do składania propozycji projektów i głosowania” – zapraszają pracownicy Urzędu Marszałkowskiego.

Pierwsze spotkanie informacyjne w naszym regionie odbędzie się 25 lutego w Myszkowie. Dokładniej w siedzibie tamtejszego starostwa, na ulicy Kazimierza Puławskiego 6. To idealna okazja do zadania pytania, zebrania informacji czy znalezienia osób chcący współtworzyć dany projekt” – informuje Adam Markowski.

Wnioski składać można od 9 do 31 marca. Głosy na interesujące nas projekty można oddawać poprzez stronę internetową www.bo.slaskie.pl oraz w przeznaczonych do tego celu punktach mobilnych. Więcej informacji na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content