Rzeźby Jerzego Kędziory na Dalekim Wschodzie i na Oceanie

Kolejny rejon świata podziwia rzeźby balansujące Jerzego Kędziory. Po udanych eskapadach po Europie, przyszły kolejne etapy szerszych projektów na Bliskim Wschodzie, a następnie w Ameryce. Teraz nastał czas na Daleki Wschód – z Singapurem i Tajwanem na przedzie. W kolejnych planach są pokazy w Chinach i Japonii.
W ostatnich dniach października częstochowski artysta prezentował swoje balansujące rzeźby na Art Taipei w stolicy Tajwanu. To jedna z największych i najbardziej prestiżowych imprez artystycznych w tamtym rejonie świata, organizowana w bardzo spektakularnym miejscu – tuż u stóp wieży Taipei 101, która do 2010 roku była najwyższym budynkiem na Ziemi i zaliczona została do 7 Współczesnych Cudów Świata. Skutkiem tych pokazów i działań rysują się ciekawe perspektywy dalszych prezentacji twórczości Kędziory na terenie wyspy. Zainteresowane większymi wystawami są nowo tworzone przestrzenie działań kulturalnych w starych dokach i magazynach nabrzeżnych (The Pier-2 Art Center) w Kaohsiungu, mieście świeżych, ciekawych przedsięwzięć artystycznych na południu Tajwanu, jak i Huashan 1914 Creative Park w stolicy kraju. Inicjatywie przyklaskuje Polskie Biuro w Tajpej, które zainteresowane jest współpracą z Fundacją Art&Balance w sprawach nowych projektów artystycznych rzeźbiarza. W Singapurze natomiast będzie artysta realizował Polską Ścieżkę Kulturalną. Na początku października cztery duże rzeźby wpisały się już w zielone oblicze Ogrodów Botanicznych – wspaniałego założenia zieleni objętego patronatem UNESCO. Ścieżkę ostatecznie oznaczy 8 rzeźb balansujących Kędziory prezentowanych w prestiżowych miejscach Singapuru, jak Marina Bay Financial Centre (MBFC) czy siedziba Asia-Europe Foundation. Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Singapurze oraz Miasta Kraków i ma potrwać do marca 2019 roku. Działania te wsparły ponadto Polskie Linie Lotnicze LOT – ułatwiając transport dzieł. Oficjalna inauguracja Ścieżki przewidziana jest na czas zbliżony do listopadowej rocznicy odzyskania naszej niepodległości. Główny jej bieg poszerzą inne pokazy i działania. W ramach tego programu Fundacja Art&Balance przekazała Ambasadzie RP w Singapurze popiersie Ignacego Jana Paderewskiego autorstwa Jerzego Kędziory, dla późniejszego ustawienia go w przestrzeni publicznej. Nastąpi to najpewniej podczas plenerowego koncertu fortepianowego w Ogrodach Botanicznych. Popiersie naszego znakomitego muzyka, polityka i dyplomaty powędrowało w azjatyckie strony prosto z ekspozycji Ikon 100-lecia Niepodległej Polski w Poczesnej Galerii Rzeźby. Innym znaczącym, wielce oryginalnym akcentem projektu była prezentacja rzeźby „Zerwane kółko” na żaglowcu Dar Młodzieży, który w dniach 9-12 października cumował przy nabrzeżach metropolii, robiąc tam przystanek w swoim misyjnym Rejsie Niepodległości. Pokaz ten towarzyszył większemu przedsięwzięciu kulturalno-promocyjnemu organizowanemu na fregacie. Rzeźba Kędziory popłynęła w dalszy rejs, stając się takim czasowym współczesnym galionem czy aflastonem sprzyjającym żeglarzom w ich dalekich podróżach.
Wszystkie te działania afirmują w Azji naszą ojczyznę poprzez działania artystyczne w czas 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, za aprobatą i współudziałem polskich placówek dyplomatycznych.
Imprezy realizują Fundacja Art&Balance wespół z Singapore International Contemporary Art Society Ltd. Wspiera je ponadto Poczesna Galeria Rzeźby.

Gabriela Dana Mieżaniec – rezydent Poczesnej Galerii Rzeźby

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content