Stary Młyn na Szlaku Zabytków Techniki

zarki1

Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach w doborowym towarzystwie z dniem 1 stycznia dołączy do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Liczba obiektów zwiększy się z 36 do 42, a wszystko to w czasie, gdy ten uznany w kraju i zagranica produkt turystyczny świętuje 10 lat istnienia.
Konferencja z okazji jubileuszu Szlaku Zabytków Techniki odbywała się w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. I to właśnie tu dokonano przyjęcia nowych obiektów. Kryteria spełniło sześć obiektów, dzięki czemu 1 stycznia 2017 roku dołączą do szlaku i są to: Browar Zamkowy w Cieszynie, zabytkowe osiedle patronackie kopalni w Czerwionce-Leszczynach, Muzeum Hutnictwa Cynku; Walcownia w Katowicach, Muzeum Śląskie w Katowicach, zabytkowe wieże wyciągowe kopalni w Świętochłowicach oraz Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach.
– Jestem dumny, że możemy dołączyć do Szlaku Zabytków Techniki. To zaszczyt, ale też zobowiązanie, byśmy mogli pokazać naszą małą jurajską miejscowość i jej społeczność w towarzystwie bogatej tradycji górnośląskiego przemysłu – podkreślał Klemens Podlejski, burmistrz Żarek odbierając tablicę pamiątkową.
Wniosek o przyjęcie został złożony w czerwcu 2015 r. W 2016 r. Stary Młyn był jednym z miejsc, gdzie obywała się Industriada. Muzeum w ciągu ostatnich 12 miesięcy odwiedziło ponad 19 tys. osób.
– Przyjęcie obiektu z małej gminy na Szlak Zabytków Techniki, który jest uznany produktem turystycznym, ma dla nas wymiar prestiżowy. Liczymy na promocję w ramach szlaku, współpracę, wspólne projekty i pozyskiwanie środków – mówi burmistrz Klemens Podlejski.
W trakcie konferencji podsumowano dekadę funkcjonowania szlaku i przedstawiono plany na przyszłość. Działalność Szlaku Zabytków Techniki zainaugurowano w 2006 roku. W ostatnich siedmiu latach odwiedziło go blisko 3,5 mln osób, w tym prawie 0,5 mln w trakcie corocznego święta Szlaku Industriady. Następna edycja Industriady odbędzie się 10 czerwca 2017 roku.
– Szlak Zabytków Techniki stał się przez te dziesięć lat nie tylko produktem turystycznym, ale też kulturowym i kulturotwórczym. Chcemy, żeby ten produkt się rozwijał, ale od początku dbamy, by oferował usługi i jakość na najwyższym poziomie – podkreślał Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego obecny na konferencji w Zabrzu. – Jestem dumny ze Szlaku Zabytków Techniki. To najbardziej oryginalny produkt tego typu w Polsce, ale jego skala i jakość są absolutnie na europejskim poziomie. To również wspólny mianownik dla wszystkich części województwa i te przemysłowe historie nas naprawdę łączą.

źródło: materiały prasowe

Skip to content