„Świat Malowany Plasteliną” – 16. edycja konkursu

Gminny Ośrodek Kultury w Rędzinach rozpoczął XVI edycję wojewódzkiego konkursu plastycznego „Świat Malowany Plasteliną”, adresowanego do dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 16 roku życia. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będą „Kolorowe Jarmarki”.

Konkurs jest od wielu lat współfinansowany ze środków Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie oraz częstochowskiego Starostwa Powiatowego. Więcej o konkursie mówi jego koordynatorka, Marta Jędrasiak, z rędzińskiego GOK-u:

Konkurs jest adresowany do dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 16 lat. Są to przede wszystkim uczestnicy zajęć plastycznych w szkołach i ośrodkach kultury na terenie całego województwa śląskiego. Konkurs jest podzielony na kategorie wiekowe: przedszkolna, klasy 1-3, 4-6 oraz 7-8. Każdy uczestnik może nadesłać jedną pracę formatu A4, zgodną z tematyką konkursu. Do pracy można użyć tylko dwóch materiałów: kartki papieru i plasteliny, którą należy rozetrzeć na kartce. Praca powinna przypominać obraz olejny, akwarelę, rysunek lub grafikę.

Malowanie obrazów plasteliną to dość nieoczywisty pomysł, jednak jak się okazuje, plastelina może być ciekawą alternatywą dla farb, pasteli i tradycyjnych kredek. Malowanie plasteliną może mieć także wymiar terapeutyczny:

Celem tego konkursu jest zachęcenie dzieci i młodzieży do wkroczenia w świat fantazji i wyobraźni oraz odkrywanie nowych możliwości, jakie daje plastelina i odejście od schematycznego używania tego materiału, czyli nie robimy figurek a rozcieramy plastelinę po kartce papieru. Innym celem tego konkursu jest rozwijanie umiejętności mieszania kolorów za pomocą rąk (jest to też forma terapii) oraz wyzwalanie w dzieciach zdolności eksperymentowania na drodze prób i błędów.

Prace należy nadsyłać do 25 listopada na adres Gminnego Ośrodka Kultury w Rędzinach. Podsumowanie konkursu i rozdanie nagród odbędzie się 10 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Rędzinach. Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu można znaleźć na stronie internetowej www.gokredziny.pl, w zakładce „Konkursy”.

Źródło: Gminny Ośrodek Kultury w Rędzinach
Skip to content