W siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie odbyło się spotkanie opłatkowe, w trakcie którego podsumowano artystycznie upływający rok.

W spotkaniu z artystami z zespołu „Śląsk” uczestniczyli marszałek Jakub Chełstowski, wicemarszałek Wojciech Kałuża, członek Zarządu Izabela Domogała oraz radni Sejmiku, Jarosław Szczęsny i Zbigniew Przedpełski.

„Zespół Śląsk to jedna z kulturalnych wizytówek województwa śląskiego. Artyści od dziesięcioleci kultywują pamięć o śląskiej kulturze, tradycji i tożsamości, a jednocześnie promują nasz region nie tylko w kraju, ale i na świecie. Cieszę się, że w ten sposób promujemy poza granicami kraju polską kulturę. Zespół „Śląsk” to nasza marka eksportowa i znak rozpoznawczy, chcemy by się rozwijał, stąd nasze wsparcie dla tej instytucji” – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” będzie już w styczniu reprezentował województwo śląskie na wystawie EXPO w Dubaju.

Warto przypomnieć, że dwa lata temu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w obecności ministra Piotra Glińskiego oraz marszałka Jakuba Chełstowskiego i wicemarszałka Wojciecha Kałuży podpisano dokument przedłużający prowadzenie wspólnej instytucji kultury – Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Zgodnie z podpisanym aneksem do umowy Ministerstwo będzie przekazywać zespołowi 5 mln zł rocznie, natomiast Województwo Śląskie 20 mln zł w formie dotacji podmiotowej niezbędnej do prowadzenia działalności bieżącej. Umowa obowiązuje do 31 grudnia 2022 roku.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny to instytucja kultury o szerokiej działalności artystycznej, kultywująca tradycje narodowego dziedzictwa oraz promująca polską twórczość ludową i narodową. W swojej bogatej ofercie koncertowej posiada programy galowe będące kwintesencją działalności artystycznej zespołu, wokalno-instrumentalne muzyki klasycznej i religijnej, edukacyjne, a także niepowtarzalne widowiska będące wynikiem poszukiwań nowych form wyrazu artystycznego. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny wystąpił w trakcie swojej historii w 44 krajach i zagrał 10 tys. koncertów dla 27 mln słuchaczy.

źródło: UMWS

Skip to content