Warzywa i owoce powinny gościć w naszej diecie nie tylko od święta. Często jednak nie doceniamy potencjału drzemiącego pod chrupiącą skórką i w soczystym wnętrzu. W 2013 roku nowozelandzka fundacja „5+ A Day” zainicjowała pierwsze światowe obchody skupione wokół owocowo-warzywnych darów natury.

Święto obchodzone rokrocznie w trzeci piątek października ma na celu zwiększenie znaczenia owoców i warzyw w hierarchii żywieniowej. Leżą one u podstawy piramidy zdrowia, dlatego pomijanie ich w diecie może nastręczać wiele przykrych konsekwencji. Znane przysłowie nie bez kozery głosi, że „jesteś tym, co jesz”. Owoce i warzywa mają niezaprzeczalny wpływ na ludzki organizm – przekonuje Monika Przystalska, dietetyk kliniczny:

Witaminy i minerały nie powstają z niczego. Najwięcej można ich znaleźć właśnie w owocach czy warzywach. Jeżeli nie będziemy dostarczać organizmowi wartościowego pożywienia, ryzykujemy poważne niedobory.

Mówią, że nie ma ludzi niezastąpionych. A czy istnieje alternatywa dla składników zawartych w płodach ziemi?

Dieta nie powinna polegać na spożywaniu przetworzonych zamienników. Nasz organizm samodzielnie określa, czego potrzebuje, a natura to tworzy. Oprócz dobrze znanych nam witamin, w warzywach i owocach znajdziemy również pewne związki antyoksydacyjne, których na próżno szukać w suplementach.

Wiele osób – nie tylko tych najmłodszych – ma wciąż opory przed jedzeniem zdrowo. Na szczęście istnieje wiele sposobów, by przekonać niejadków do zmiany zawartości talerza:

Chcemy dla naszych dzieci jak najlepiej. Bardzo ważne jest prawidłowe odżywianie. Warto przyrządzać posiłki wspólnymi siłami, włączyć najmłodszych w proces gotowania. Dzieci, które samodzielnie przygotowują posiłek, chętniej go spożywają. Nauka nabyta w latach młodości zostaje na całe życie, warzywa i owoce przestają być czymś obcym.

Medyczny punkt widzenia to jedno. Jak na warzywa i owoce reagują mieszkańcy Częstochowy?

– Jabłko przynajmniej jedno dziennie trzeba zjeść, dla zdrowia.

– Myślę, że warzywa są bardzo zdrowe, stanowią źródło witamin i należy je jeść.

OO

Skip to content