„Z biało-czerwoną po powiecie częstochowskim” to cykl wydarzeń patriotycznych, jakie w dniach od 30 kwietnia do 3 maja, z inicjatywy Stowarzyszenia „Sparta” z Wrzosowej oraz poseł Lidii Burzyńskiej i pod patronatem europoseł Jadwigi Wiśniewskiej, odbywają się we wszystkich gminach powiatu częstochowskiego. Jedno z tych wydarzeń odbyło się w niedzielę 1 maja w Mstowie, gdzie głównym elementem wydarzeń było odsłonięcie po odnowieniu pamiątkowego obelisku, poświęconego pamięci ofiar II wojny światowej.
Jak powiedziała poseł Lidia Burzyńska, Święto Flagi i Rocznica podpisania Konstytucji 3 Maja to ważne święta, ale w majowy weekend obchodzimy również inne, w obecnej sytuacji politycznej bardzo ważne święto:
– Musimy wspomnieć o Dniu Polonii i Polaków za granicą. Bo podczas świętowania w 16 gminach powiatu częstochowskiego mamy zaszczyt gościć mieszkańców Litwy. Przy okazji tego święta musimy przypominać o tym, że Polacy mieszkają nie tylko na terenie swojego kraju, ale różne losy i historie umiejscowiły ich w innych częściach świata. Dlaczego w ogóle zorganizowano takie wydarzenie, jak „Z biało-czerwoną po powiecie częstochowskim”? Dlatego, żeby budować patriotyzm lokalny we współczesnym świecie, żeby ten patriotyzm zaszczepiać w młodym pokoleniu, dlatego że my, jako współczesne pokolenie jesteśmy winni pamięć zarówno tych wielkich ludzi, którzy w 1791 roku uchwalili Konstytucję 3 Maja, jak również i tych, którzy swoją ofiarnością i zapałem poświęcali się dla Ojczyzny.
Gospodarzem miejsca i pomysłodawcą odnowienia pamiątkowego obelisku był wójt gminy Mstów Tomasz Gęsiarz:
– W to miejsce chodziliśmy, jeszcze jak byłem dzieckiem, ze Szkoły Podstawowej w Mstowie, dlatego bardzo się cieszę, że ponownie możemy odsłonić ten obelisk i przy okazji zapoznać z naszą historią delegację z Litwy, która przyjechała do nas z gminy Kowalczuki. Mogą zobaczyć jak Polacy świętują uroczystości patriotyczne i jak dla nas jest ważna biało-czerwona flaga.
Alicja Janowska, dyrektor częstochowskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach powiedziała, że takie wydarzenia jak to, są oczywiście przejawem naszego patriotyzmu, ale również wspaniałą lekcją historii dla młodych ludzi:
– Lekcja historii, lekcja wychowania, zachowania z biało-czerwoną i przy biało-czerwonej. Musimy pamiętać, że nikt za nas tej lekcji nie odrobi, musimy pokazać swoim zachowaniem i postawą młodzieży i dzieciom jak należy się przy takich okazjach zachowywać.
W wydarzeniu w Mstowie aktywnie uczestniczyli harcerze i zuchy z III Środowiskowego Szczepu Harcerskiego „Skała”. Wyjątkowym przeżyciem dla kilkorga z nich był zaszczyt złożenia w trakcie uroczystości przyrzeczenia harcerskiego.
Końcowym akcentem „Święta biało-czerwonej w gminie Mstów” był wspólny przemarsz uczestników uroczystości, przy dźwiękach Orkiestry Dętej OSP Kłomnice i z biało-czerwonymi flagami, ulicami Mstowa.

Galeria: Święto biało-czerwonej w gminie Mstów 01.05.2022 r., fot. Zbyszek Derda/Radio Fiat

Skip to content