Syderyty wręczone

Poznaliśmy laureatów statuetek Syderyty 2019. Nagrody za wkład w promocję i rozwój gminy Poczesna trafiły do pięciu osób. W uroczystej gali uczestniczyli przedstawiciele samorządów, polscy parlamentarzyści, działacze społeczni oraz laureaci nagrody poprzednich lat.

Syderyty to materialna forma uhonorowania mieszkańców gminy Poczesna, którzy przyczynili się do jej rozkwitu. Projekt statuetki wykonał Jerzy Kędziora, rzeźbiarz światowej sławy. Syderyty są niepowtarzalne, ponieważ każda z figur zawiera nieregularny kawałek prawdziwego syderytu (rudy żelaza). Jak tłumaczy Krzysztof Ujma, wójt gminy Poczesna, wszyscy laureaci to osoby wyjątkowe, a ich wybór co roku jest trudniejszy.

– Każdy samorząd, powiat, gmina chce nagradzać osoby, które promują gminę oraz lokalną społeczność. W Polsce przyznawane są różne wyróżnienia, jednak Syderyty to szczególna nagroda, przyznawana jedynie w Poczesnej.

Tegoroczna gala była nie tylko uroczystym wręczeniem nagród. Piąta, jubileuszowa edycja to zwrócenie uwagi na zasoby ziemi Poczesnej, bogatej w rudy żelaza. Przez wiele lat, podczas uroczystości, górnikom towarzyszyła Orkiestra Dęta. Jak dodaje Krzysztof Ujma, zespół to bardzo ważny element historii gminy, a ich muzyki nie mogło zabraknąć także podczas tegorocznych Syderytów.

– Te dwa tematy poruszamy dlatego, aby choć trochę zainteresować przybyłych gości sferą górnictwa, którą tak bardzo się szczycimy.

Podczas uroczystości wręczania statuetek obecni byli zarówno samorządowcy z gminy Poczesna, jak i parlamentarzyści ziemi częstochowskiej. Do uczestników gali swoje słowa skierowała m.in. Lidia Burzyńska, Poseł na Sejm RP.

– Ta gmina jest wyjątkowa, ponieważ kocha swoich mieszkańców. Potrafi docenić ludzi, którzy działają dla dobra swojej małej ojczyzny – miejsca, które wybieramy do życia i tworzenia piękna. Ustanowienie tej gali, pokazania dorobku ludzi, szczycącymi się mianem wyjątkowych na tej ziemi, jest wspaniałym pomysłem.

Tegoroczni laureaci otrzymali wyróżnienia z rąk wójta Krzysztofa Ujmy. W kategorii przedsiębiorczość statuetkę otrzymała Beata Chochaus-Międła, właścicielka firmy BEMAR, produkującej odzież damską. W kategorii Sport i rekreacja nagrodzono Barbarę Wąsińską, trenera klubu warcabowego LKS Złota Dama Poczesna. W kategorii oświata, kultura i sztuka wyróżniono Dorotę Wiśniewską, magistra muzyki oraz instruktora śpiewu. Za szczególne zasługi na rzecz gminy statuetkę otrzymał Jan Wawrzyńczak, wieloletni naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Hucie Starej A. W tym roku „Super Syderyt – Przyjaciel Gminy Poczesna” trafił do ks. Ryszarda Umańskiego, który przez kilkanaście lat pełnił funkcję dyrektora diecezjalnego Radia Fiat. Uroczystość urozmaicił koncert pt. „Vivo Amore” w wykonaniu Bogusława Morki oraz Emilii Zielińskiej wraz z zespołem Alla Vienna pod dyrekcją prof. Adama Manijaka.

ABK