Transport w Święta – MPK, PKS, KŚ

autobus mpk

W Święta Bożego Narodzenia nie wszyscy odpoczywają. Wciąż będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi, ale ze zmienionym rozkładem.

W obrębie miasta Częstochowy oraz na trasach podmiejskich będzie działać miejska komunikacja. – Rozkład jest bardzo prosty. Te dni, które są w kalendarzu zaznaczone na czerwono, czyli pierwszy dzień Świąt, drugi dzień Świąt, niedziele, Nowy Rok czy Święto Trzech Króli, w te dni obowiązywać będzie rozkład niedzielny, świąteczny. W Wigilię i Sylwestra, dni co prawda pracujące, ale też szczególne, będzie obowiązywał rozkład sobotni – mówi Maciej Hasik z MZDiT w Częstochowie.

W trakcie przerwy świątecznej, od 23 do 31 grudnia br., PKS Częstochowa nie wykonuje kursów oznaczonych w rozkładzie jako „szkolne”. W Wigilię, w czasie Bożego Narodzenia, Sylwestra i w Nowy Rok przewoźnik będzie wykonywał połączenia według rozkładu świątecznego. – Jeżeli chodzi o Wigilię, komunikacja będzie się zaczynała rano, tzw. kursy hutnicze. […] Są to Maluszyn, Parzymiechy, Soborzyce, Garnek, Lgota Mała, Przystajń, Drochlin. Będą wyjeżdżały ok. godz. czwartej, w godzinach południowych. Popołudniowe kursy, między godz. 14 a 15, będą już kończyły komunikację – mówi główny specjalista ds. przewozów w PKS Częstochowa, Grzegorz Juszkiewicz. Wobec połączeń wykonywanych przez PKS Częstochowa będzie można skorzystać z infolinii w godz. 7.00-15.00.

Z okazji Wigilii żadnych zmian nie wprowadza wojewódzki przewoźnik, Koleje Śląskie. Pociągi będą kursowały jak w dni robocze. Zmiany nastąpią natomiast w piątek, 25 grudnia. – Nie będą to zmiany np. godzin odjazdu czy też tras przejazdu, natomiast niektóre pociągi zaplanowane na dni robocze w tym dniu nie będą kursować, tak, jak się dzieje w przypadku najwcześniejszych pociągów. Dlatego prosimy podróżnych, żeby planując wyjazdy w tym dniu, szczególnie uważnie sprawdzali, czy dany kurs nie jest opatrzony adnotacją “oprócz 25 grudnia” – mówi Magdalena Iwańska z Kolei Śląskich. 26 grudnia spółka wykonywać będzie połączenia świąteczne, natomiast 27 grudnia w rozkładzie nie nastąpią zmiany. Informacji na temat regionalnych połączeń kolejowych można szukać w Internecie.

Krzysztof Rygalik

Skip to content