Udogodnienie dla kajakarzy na Warcie w Mstowie

Gmina Mstów we współpracy z firmami wynajmującymi kajaki: Tyrolki i Kanumi, udrożniła trudne do przepłynięcia kajakiem miejsce. Dopływając do tej pory kajakiem do Mstowa, na rozwidleniu rzeki tworzonym przez wyspę, spływający miał do wyboru: skręcić w prawo, gdzie jest trudna do pokonania kaskada lub płynąć w lewą odnogę i na wysokości dawnego młyna przenosić kajak brzegiem rzeki. Nie było to wygodne ani bezpieczne z powodu wysokiego brzegu i pozostałości młyna. To właśnie miejsce będzie teraz łatwiejsze do przepłynięcia.
Dzięki życzliwości Anny Stasiewskiej, właścicielki działki przylegającej do tego miejsca, a przy pomocy sprawnego i nie bojącego się wyzwań operatora koparki, pana Zbigniewa Wella, udało się usunąć część pali i konstrukcji po spiętrzeniu wody przy młynie istniejącym kiedyś w tym miejscu. Był to młyn rodziny Pytlów, od których nazwiska wzięło się znane w Częstochowie określenie „mąki pytlowej”. Młyn ten od 1726 roku był we władaniu tej rodziny.
Spływy kajakowe rzeką Wartą, zwłaszcza odcinkiem Przełomu Mirowsko – Mstowskiego, cieszące się coraz większym zainteresowaniem, będą się mogły teraz odbywać bardziej bezpiecznie i wygodnie.

źródło: UG Mstów

Skip to content