Uroczystości odpustowe w Gidlach – Kąpiółka

Tysiące wiernych z całej Polski przybyło 7 maja do Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej, by uczestniczyć w uroczystościach odpustowych. Eucharystii przewodniczył bp Wiesław Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej. Wspólnie z nim przy ołtarzu polowym na Kalwarii Gidelskiej stanęli liczni przedstawiciele duchowieństwa. Podczas Mszy św. odbył się tradycyjny obrzęd tzw. Kąpiółki. Zawsze w pierwszą niedzielę maja Figurka Matki Bożej Gidelskiej jest zanurzana w poświęconym winie. Ceremonia nawiązuje do znalezienia jej na polu i obmycia oraz pierwszego cudu.
Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem, w trakcie którego odczytano liczne świadectwa wiernych, którzy dostąpili Bożej łaski uzdrowienia za wstawiennictwem Matki Bożej Gidelskiej oraz śpiewano pieśni maryjne.
Główne uroczystości rozpoczęły się od procesji, w czasie której Figurka Matki Bożej Gidelskiej została przeniesiona w asyście kapłanów i przedstawicieli wiernych do ołtarza polowego na Kalwarii Gidelskiej. Największym świadectwem zawierzenia i ufności Bogu i Maryi była Msza św. Wraz z bp. Wiesławem Meringiem koncelebrowali ją gospodarze Sanktuarium, oo. Dominikanie, księża z archidiecezji częstochowskiej, m. in. ks. Piotr Zaborski, dyrektor Radia Fiat oraz duszpasterze, którzy przybyli na uroczystości razem z wiernymi z różnych regionów Polski. Wiernych przywitał przeor sanktuarium o. Andrzej Konopka, który serdecznie powitał bp. Meringa ciesząc się z jego obecności w gidelskim Sanktuarium. Powitał również obecnych kapłanów, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych z poseł na Sejm RP Anną Milczanowską na czele, a także wszystkich pielgrzymów. Następnie bp Mering przewodniczył obrzędowi Kąpiółki, zanurzając w winie Figurkę Matki Bożej, modląc się jednocześnie w intencji zdrowia duszy i ciała osób proszących Maryję o wstawiennictwo. Poświęcone w czasie Kąpiółki wino towarzyszy chorym w modlitwie do Matki Bożej Uzdrowienie Chorych, czczonej w Gidlach od prawie pięciuset lat.
W wygłoszonej homilii bp Mering przypomniał o niezwykłym kulcie Maryi i pobożności tego kultu wśród Polaków i wyraził radość z obecności w tak ważnym miejscu.
– Jak musi być zainteresowana Matka Boża ludzkim sercem, ludzkimi sprawami skoro całą ziemię, może polską jakoś szczególnie, ukwieciła jakby swoimi sanktuariami – mówił bp Mering. – Jaka to jest wielka radość i zaszczyt również stanąć dzisiaj w miejscu tak czcigodnym. Jego historia zamknięta została w datach, tu przed ołtarzem, rok 1516 i 2016. 500 lat istnienia miejsca czci Bożej Matki Uzdrowienia Chorych.
Ważnym aspektem poruszonym w homilii była kwestia nasilających się ataków na Kościół i wiarę katolicką, którym to atakom nie chcemy lub nie umiemy się przeciwstawiać.
– Dzisiaj jesteśmy świadkami mody, żeby uderzać, kpić, ośmieszać Kościół. Już dawno na zachodzie ludzie uwierzyli, że my jesteśmy Kościołem. Ale przecież bez Jezusa nie możemy powiedzieć “my jesteśmy Kościołem”. Tylko z Jezusem my jesteśmy Kościołem. Oni tam pogubili się, i to mocno, bo już ten Jezus wydaje się być im niepotrzebny.
Bp Mering przypomniał również sytuację z atakującym wiarę katolicką spektaklem “Klątwa” i zwrócił uwagę na zachowanie wielu chrześcijan:
– Zastanawiam się, dlaczego protest społeczny w tej sprawie był tak mizerny i słaby? Dlaczego nie mamy odwagi? Czy już naprawdę nas nie boli, że ktoś podnosi bezwstydną rękę na to co jest dla nas święte? Tak wystygliśmy w naszym przywiązaniu do Jezusa? Taki pisk się podniósł w pewnych ośrodkach. Ale większość z nas zachowała zupełne milczenie “no tak, no jest, co ja mogę zrobić?” Otóż tu gdzie stoisz musisz protestować, bo tu zmieniasz świat. I to nie jest obojętne, czy masz w sobie odwagę, która cię zmobilizuje do protestu, do podpisania protestu, do napisania listu, do wypowiedzenia publicznie zdania. Nie wolno udawać, że wszystko jest w porządku, kiedy ktoś podnosi bluźnierczą łapę na to, co dla nas, chrześcijan, jest święte – napominał kaznodzieja.
Po Mszy św. procesyjnie przeniesiono Figurkę Matki Bożej Gidelskiej z powrotem do kaplicy w Bazylice. Tam kapłani nakładając ręce na głowy chorych błogosławili ich powierzając ich cierpienia i prośby Matce Bożej Gidelskiej. W tym czasie na placu przy świątyni odbył się koncert zespołu 77FM Formacja z Mocą, będący wspólną modlitwą z chorymi w Sanktuarium.
Początki sanktuarium w Gidlach sięgają XVI wieku. Wówczas to – przed pierwszą niedzielą maja – rolnik Jan Czeczek wyorał Figurkę Matki Bożej. W VII wieku w miejscowości wybudowano kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Matki Bożej, którym od początku opiekują się Dominikanie.

ZD

Skip to content