DSCF3189

W niedzielę, 19 lutego, w Radomsku odbyły się uroczystości upamiętniające 70. rocznicę śmierci gen. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”. W uroczystościach uczestniczył minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Miejskie uroczystości rozpoczęła Msza św. w Klasztorze Ojców Franciszkanów w Radomsku. W nabożeństwie uczestniczyli parlamentarzyści, poczty sztandarowe, przedstawiciele organizacji kombatanckich, służby mundurowe, przedstawiciele partii i związków zawodowych, pracownicy szkół i instytucji, przedstawiciele władz miasta i powiatu, rodzina generała Sojczyńskiego oraz pozostali mieszkańcy miasta. W Mszy św. uczestniczył również szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.

W swojej homilii gwardian klasztoru, ojciec Zdzisław Tamioła zwrócił szczególną uwagę na bohaterski czyn dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego i jego żołnierzy.

Chrystus w dzisiejszej Ewangelii mówi nam, abyśmy byli doskonali jak doskonały jest Ojciec Niebieski. W kontekst dzisiejszej Ewangelii wpisuje się generał Stanisław Sojczyński, na którego 19 lutego 1947 roku wydano wyrok śmierci. Żołnierze zapłacili najwyższą cenę za swoje przekonania, oddali swoje życie po to, żebyśmy dzisiaj mogli budować swoje życie na prawdzie, na miłości, abyśmy mogli realizować życie w pełnej wolności. Nie ma wyższej ceny, gdy ktoś swoje życie oddaje za przyjaciół, nie ma większej miłości, gdy życie oddaje za wolność i prawdę… – podkreślał podczas kazania ojciec Zdzisław.

Po Mszy św. dalsze uroczystości odbyły się przy Pomniku Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Wyrazem czci i pamięci o bohaterach był Apel Poległych oraz złożenie biało – czerwonych kwiatów.

Dzisiaj przywołujemy pamięć tego, który został zamordowany 70 lat temu, wówczas kapitana – dziś dzięki decyzji Prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 2010 roku – generała. Można by rzec, że wspominamy jedynie dawno odeszłą w przeszłość pamięć, cienie naszych przodków. Ale nie, tak nie jest. Dzisiaj Wojsko Polskie przejmuje ich tradycje, przejmuje ich wartości, dzisiaj Wojsko Polskie świadczy o tym, że jest kontynuacją Żołnierzy Niezłomnych, którzy się nigdy nie poddali. Powtarzamy często słowa, że ich walka, śmierć, poświęcenie nie poszły na marne i rzeczywiście tak jest – mówił podczas uroczystości przy pomniku szef MON.

Zwieńczeniem niedzielnych wydarzeń było widowisko muzyczne w Miejskim Domu Kultury w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content