Podczas długiego weekendu na drogach pojawi się znacznie więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności użytkowników jednośladów – rowerzystów, motocyklistów, motorowerzystów, a także użytkowników hulajnóg elektrycznych.

O szczegółach zaplanowanej na weekend akcji, mówi mł. asp. Marlena Wiśniewska z Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku:

– Policjanci ruchu drogowego będą monitorowali płynność ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych i drogach dojazdowych do miejsc wypoczynku. Skoncentrują swoje działania zarówno na pilnowaniu porządku, bezpieczeństwa, jak i udzielaniu uczestnikom ruchu wszelkiej pomocy. W tym miejscu chciałam apelować do kierowców samochodów przypominamy, że użytkownicy jednośladów, w przypadku potrącenia są szczególnie narażonymi na tragiczne skutki wypadków drogowych. Z kolei motocyklistów również uczulamy, aby nie przekraczali dozwolonych limitów prędkości. Bardzo ważne jest, by zawsze zawczasu i wyraźnie sygnalizowali zamiar zmiany pasa ruchu i kierunku jazdy.

Po ukończeniu 18-tego roku życia można poruszać się rowerem i hulajnogą elektryczną bez jakichkolwiek uprawnień, nie zwalnia to osób, które nimi kierują z przestrzegania zasad i przepisów ruchu drogowego. Pamiętajmy, że w przypadku najechania na rowerzystę lub osobę kierującą hulajnogą kierowca samochodu dozna straty w postaci zadrapań i wgnieceń karoserii swojego samochodu, zaś użytkownik jednośladu może odnieść dotkliwe obrażenia.

KKO

Skip to content