Warto o nich pamiętać – Dzień Weterana Działań poza Granicami

wojsko-polskie.pl

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa to święto dość nietypowe, jednak z pewnością warte uwagi. Podkreśla działania weteranów poza granicami Polski. Są nimi żołnierze, policjanci, straż graniczna czy strażacy.

W ostatnich kilkudziesięciu latach w misjach wzięło udział wielu żołnierzy i funkcjonariuszy innych służb. Więcej szczegółów o służbie naszych rodaków za granicą podaje dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, pułkownik Szczepan Głuszczak:

W misjach poza granicami państwa bierzemy udział już od 1953 roku, więc doświadczenia mamy dużo, jako państwo. Ponad 100 tys. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i innych służb brało udział w działaniach poza granicami państwa. Ogrom indywidualnych przypadków jest bardzo duży. Prowadzona jest ustawa o weteranach, zapewnia pomoc medyczną, darmowe lekarstwa dla tych żołnierzy, którzy jej potrzebują.

Sprawowanie takiej służby za granicą wiąże się z wielką odpowiedzialnością. W akcjach, w których brali udział żołnierze, wielu zostało poszkodowanych. O swoich przeżyciach mówi chorąży Przemysław Walczak, były komandos jednostki GROM:

Była to operacja złapania terrorysty. Zostaliśmy zaatakowani przez lokalnych bojowników, zostałem poszkodowany przez granat. Było tam sporo osób, m.in śp major Krzyszof Woźniak, który zginął na miejscu i poza tym ok. 8-9 osób poszkodowanych. W tej jednostce byłem do tego przygotowywany przez długi okres czasu. Opuściłem szeregi jednostki i teraz skupiam się na pracy cywilnej.

Dzisiejszy dzień jest więc pewnym oddaniem hołdu osobom, które służyły za granicą naszego kraju. Co o tym święcie oraz o weteranach myślą mieszkańcy?:

– Nie słyszałem jeszcze o takim dniu, ale uważam, że o takich osobach się powinno pamiętać.

– Jest tyle różnych wymyślonych świąt, że myślę, że jest to na pewno warte uczczenia.

– Myślę, że polski żołnierz zawsze walczył w godnej sprawie, czy to o wolność naszą czy waszą i taki dzień jak najbardziej wymaga szacunku i poszanowania.

Święto zostało ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 roku. Obchodzimy je od 29 maja 2012 roku.

WB/IAR

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content