W Centrum Duchowości Archidiecezji Częstochowskiej „Święta Puszcza” w Olsztynie od września ruszają „Weekendy Lectio Divina”. Spotkania mają na celu przybliżyć uczestnikom Słowo Boże i uczyć ich, jak tym Słowem żyć na co dzień. O nowej inicjatywie opowiada jeden z organizatorów ks. Rafał Grzesiak.

Lectio divina to boże czytanie, czyli odczytywanie siebie, świata, swoich problemów i tego, co nas otacza Bogiem, bożymi oczami, by potem wrócić innym do swojej codzienności. Będziemy się tego uczyć – zapowiedział ks. Rafał. – Tu nie chodzi o to, żeby zamknąć się przed światem, ale udać się w inne miejsce by być blisko Pana Boga, przyrody – dodał.

Ks. Paweł Dzierzkowski, współorganizator „Weekendów” podkreśla, że bardzo ważnym elementem spotkań będzie cisza, która ma pomóc w odcięciu się od bodźców zewnętrznych codziennie docierających do człowieka.

– Chcemy, aby te weekendy były przeżywane w całkowitej ciszy, stąd od wieczora w piątek będzie się rozpoczynać czas pełnego milczenia, który będzie trwał do niedzielnego poranka. Ma to pomóc w zostawieniu najpierw tego, co w nas krzyczy i zmierzeniu się ze Słowem – zapowiedział kapłan. – Jak śpiewa Alicja Majewska “uciec z domu na dwa dni”, to właśnie można uciec z domu właśnie na taki “weekend Lectio Divina” – stwierdził.

Każdy kolejny „Weekend” ma opierać się o inny fragment Pisma Świętego.

– Chodzi nam o to, żeby nauczyć naszych przyjaciół, znajomych, wiernych w Kościele lectio divina i pokazać że nie jest to tylko jakaś praktyka, ale styl życia – powiedział ks. Rafał. – Nie polega to na tym, że jest bodziec za bodziec, ale trzeba to Słowo poczytać, przemedytować, przyjąć, rozważyć i żyć tym, co się odkryło – dodał.

Pierwszy „Weekend Lectio Divina” już 13-15 września. Zgłaszać się można poprzez numer telefonu 579 987 147. Więcej informacji na fanpage’u „Weekendy Lectio Divina” na Facebook’u.

KG
fot.: www.facebook.com/weekendLectioDivina/

Skip to content