Wichury – sytuacja w Częstochowie

Brak prądu, uszkodzone budynki, grube gałęzie na ulicach, a czasem nawet całe konary drzew – taki obraz wyłonił się w Polsce na przestrzeni dwóch ostatnich dni. Gwałtowne powiewy wiatru i opady deszczu ze śniegiem nie sprzyjały zarówno spacerom na świeżym powietrzu, jak i wycieczkom samochodowym. Choć po wichurach sytuacja nieco się uspokoiła, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nadal apeluje o ostrożność.

O tym, jaka pogoda przewidywana jest w najbliższych dniach na terenie regionu częstochowskiego mówi synoptyk Szymon Ogórek:

– Początek tygodnia przynosi nam uspokojenie w pogodzie. 31 stycznia w godzinach popołudniowych czeka nas osłabnięcie wiatru. W nocy również przeważać będzie wiatr słaby. Będzie pochmurno z opadami śniegu. Jutro czeka nas wzrost temperatury do 2 stopni Celsjusza. Większa ilość opadów śniegu z deszczem zapowiadana jest na środę. Wtedy wstąpi również silniejszy wiatr. Oczywiście nie będzie on tak gwałtowny jak w weekend.

Podczas weekendu częstochowscy strażacy interweniowali ponad 150 razy, z czego większość przypadków dotyczyła usuwania skutków silnego wiatru. Straty materialne, choć w niektórych domostwach z pewnością bardzo dotkliwe, nie są jednak tak istotne jak ludzkie życie. Pamiętajmy o tym, przestrzegając w czasie wichury określonych zasad. Mówi mł. bryg. Kamil Dzwonnik, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie:

– Warto śledzić prognozy pogody, które zawierają ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami. Jeśli prognozy informują o silnych wiatrach, usuń z balkonów, okien i parapetów rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Zamknij okna i drzwi. Nie planuj wycieczek i wyjazdów z domu. Sprawdź, czy masz pod ręką oświetlenie awaryjne. Nie szukaj schronienia pod drzewami i słupami energetyczni.

Według zapowiedzi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – pomimo zmiennej aury, pierwszy tydzień lutego będzie dość ciepły, jak na tę porę roku.

ABK

Skip to content