Wielka inwestycja w zawierciańskiej bazylice

Zamarznięta woda święcona w kropielnicy i uczestnictwo we Mszach św. w innych, ogrzewanych, kościołach – to problemy pojawiające się każdej zimy w zawierciańskiej bazylice, czyli parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła. W tym roku będzie inaczej: w parafii zakończyła się instalacja ogrzewania podłogowego.

Instalacja ogrzewania w bazylice wymagała konsultacji ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Katowicach – ponad 110-letni kościół jest od 2010 roku wpisany do rejestru zabytków. Na dotychczasowej posadzce w kościele została ułożona warstwa specjalnego styropianu, system grzewczy i wylewka betonowa, na niej w przyszłości ma zostać wyłożona posadzka przypominająca wyglądem pierwotną wersję podłogi kościoła.

Jaki jest koszt inwestycji? Proboszcz zawierciańskiej bazyliki nie chce jeszcze o nim mówić i – jak podkreśla –  przekierowuje to pytanie na swoich parafian. Jego zdaniem bez ofiarności i pomocy mieszkańców Zawiercia inwestycja nie byłaby możliwa do zrealizowania.

W minioną niedzielę podczas ogłoszeń duszpasterskich proboszcz zawierciańskiej bazyliki zaapelował do parafian w sprawie finansowe w kwestii ułożenia granitowej posadzki.

Kochani stajemy przed dylematem, który dotyczy dalszych prac w bazylice – chodzi o wyłożenie podłogi marmurem w prezbiterium i granitem w nawie kościoła – powierzchnia całkowita to ok. 1300 metrów kwadratowych. Mamy dwie opcje. Po pierwsze – albo te prace rozłożyć w czasie np. na 10 lat i co roku wyłożyć granitem po sto lub sto pięćdziesiąt metrów kwadratowych, wówczas bez specjalnej mobilizacji jakoś damy radę – jednak do tej wersji jestem nieprzekonany (nie będziemy robić głosowania, ale myślę że większość z Was również). Druga wersja – to maksymalna mobilizacja, abyśmy przynajmniej w tym roku ułożyli posadzkę w prezbiterium. Mając to na uwadze w minionym tygodniu w poniedziałek odbyło się u nas spotkanie w którym uczestniczył Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków z Katowic oraz Profesor z Krakowa, z Akademii Sztuk Pięknych, który pilotuje te prace pod względem artystycznym oraz wykonawca posadzki. Na powyższej naradzie ustalono, że w prezbiterium będzie położony włoski marmur koloru jasnego tzw: breczia sarda; podstopnica pod schody – marmur czerwony o nazwie: rosso verona. Obecnie wykonywany jest również projekt ołtarza do odprawiania Mszy św.: ambonka i pulpit do miejsca przewodniczenia – mówi ks. prał. Jan Niziołek.

Instalacja ogrzewania podłogowego to niejedyna inwestycja w parafii – w minionych miesiącach wymieniono okna na plebanii, a także wybudowano parking koło kancelarii. Ks. prał. Jan Niziołek objął probostwo w bazylice w Zawierciu w lipcu 2017 roku.

PK

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content