Wilk z Austrii osiedlił się w Polsce

Kraj Związkowy Dolna Austria, Austriackie Siły Zbrojne oraz Instytut Badań nad Dzikimi Zwierzętami Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu prowadzą projekt badań nad ekologią wilka.

W ramach projektu 24 kwietnia 2021 roku odłowiono wilka i wyposażono go w obrożę telemetryczną, o której więcej powiedziała nam dr hab. Sabina Nowak prezes Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”:

To jest jedna z metod badań nad gatunkami, które są bardzo trudne do obserwacji z uwagi na skryty tryb życia. Obroże telemetryczne zawierają moduł GPS, GSM. Zespół prowadzi badania w Austrii. Natomiast my identyczną metodę stosujemy w Polsce. Mamy wilki, które noszą takie obroże telemetryczne. Z wniosku z tym wiemy jak odczytywać te dane, wiemy też jak takie zwierzęta obserwować, w jaki sposób zdobywać więcej informacji na temat ich obecności.

Dzięki obroży wiemy, że wilk najpierw przekroczył granicę z Czechami, ominął Brno i Ołomuniec trzymając się z daleka od siedzib ludzkich. Po drodze przekroczył kilka dróg szybkiego ruchu. W końcu, niedaleko czeskiego Karniowa, przedostał się do Polski. Stąd podążył na Racibórz i ponownie skierował się na północ, gdzie dotarł do Lasów Lublinieckich, mieszczących się w zachodniej części tego kompleksu leśnego, pomiędzy Strzelcami Opolskimi i Lublińcem. Co zrobić i jak się zachować, gdy natrafimy w lesie na wilka?

Nic szczególnego nie trzeba robić, ponieważ wilki unikają ludzi. Wilki starają się poruszać po swoim obszarze w nocy. Nie jest to dla nas żadne zagrożenie, wilki dzikie są po prostu płochliwe. Po zorientowaniu się z kim mają do czynienia, a to musi chwilkę potrwać, bo ten sygnał musi zostać przetworzony, ale przede wszystkim zapach musi dotrzeć do wilków. Ponieważ one znacznie lepiej orientują się na podstawie węchu i na podstawie słuchu, niż na podstawie wzroku. Także może się zdarzyć, że my widzimy wilka, a on nas nie widzi. – dodaje.

W Polsce jego monitoringiem zajęli się eksperci ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” i Zakładu Ekologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, którzy śledzą wilka przy pomocy fotopułapek. Badania potwierdziły, że wilk jest od kilku miesięcy z samicą, oboje intensywnie znakują teren. Obecnie trwa okres godowy u wilków istnieje więc nadzieja, że założą nową grupę rodzinną.

KKO

Skip to content