Wydział geodezyjny kłobuckiego starostwa powiatowego pod lupą Prokuratury

Starostwo powiatowe w Kłobucku stało się w miniony czwartek 12 maja miejscem interwencji funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Zabezpieczono m.in. komputery i telefony urzędników wydziału geodezyjnego. Oprócz tego mundurowi przeszukali ich domy oraz siedziby dwóch firm.

Interwencja odbyła się pod nadzorem częstochowskiej Prokuratury, która prowadzi śledztwo ws. nielegalnego wydawania decyzji administracyjnych i towarzyszącej temu korupcji. O szczegółach śledztwa mówi prokurator Tomasz Ozimek:

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie od ubiegłego roku prowadzi śledztwo ws. przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez pracowników, zatrudnionych w starostwie powiatowym w Kłobucku, w Wydziale Geodezji, Kartografii i Katastru. To śledztwo dotyczy również przyjmowania w okresie 2020-21 roku korzyści majątkowych w związku z pełnieniem funkcji publicznej przez tych pracowników. To śledztwo prowadzimy wspólnie z Wydziałem do Walki z Korupcją KWP w Katowicach.

Starostwo powiatowe nie było jedynym miejscem, które odwiedzili katowiccy śledczy. Dokonano przeszukania także w domach pięciorga urzędników oraz w siedzibach dwóch podmiotów gospodarczych:

Celem tych czynności było zabezpieczenie dowodów w tym śledztwie, w szczególności chodziło o komputery stacjonarne, laptopy, telefony komórkowe oraz inne nośniki pamięci. Te czynności zostały przeprowadzone z udziałem biegłych z zakresu informatyki. Obecnie zabezpieczone przedmioty są analizowane przez Policję. Dotychczas w toku tego śledztwa żadnej osobie nie postawiono zarzutów popełnienia przestępstwa.

Na ten moment pozostałe szczegóły sprawy są niejawne. Wiadomo tylko, że władze powiatu kłobuckiego oraz kierownictwo starostwa powiatowego w Kłobucku zapowiedziały pełną gotowość do współpracy z organami ścigania. O nowych ustaleniach i ewentualnych zarzutach jeszcze będziemy informować.

Skip to content