Wykonano już ponad milion 640 tys. szczepień

Fot. gov.pl

Łagodzenie kolejnych obostrzeń jest zależne od tempa szczepień – tak na piątkowej konferencji mówił premier Mateusz Morawiecki. W Polsce zaszczepiono już łącznie milion 640 tys. osób z czego 440 tys. otrzymało już dwie dawki.

Zostało już zaszczepionych prawie 100 % medyków. Jak mówi Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, wraz z postępem procesu szczepień, liczba osób ciężko chorujących na COVID-19 powinna zmniejszać się:

Powinna zmniejszać się liczba chorujących osób starszych. Jestem przekonany, że szczepienie grupy powyżej 70 roku życia powinno przebiegać bez problemów. Cieszy mnie także to, że szczepionka AstraZeneca dotarła do Polski i będziemy mogli zaszczepić nauczycieli.

Wczoraj Polska otrzymała pierwszą dostawę nowej szczepionki AstraZeneca w ilości 120 tysięcy dawek. Doktor Karolina Pyziak-Kowalska, koordynator szczepień w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie, mówi o skuteczności tej szczepionki:

Ta szczepionka ma nieco mniejszą skuteczność całościową, jeśli chodzi o zabezpieczenie przed zakażeniem. Jest za to niezwykle skuteczna jeśli chodzi o możliwość rozwinięcia powikłań. Zaletą szczepionek wektorowych jest to, że wywołuje ona bardzo silną odpowiedź immunologiczną przy podaniu małej dawki preparatu. Jednocześnie jest zachowanie bezpieczeństwa i stabilności produktu.

Do końca lutego AstraZeneca ma dostarczyć do Polski łącznie milion dawek szczepionek. Jutro ma za to dotrzeć kolejna dostawa szczepionki Pfizer.

Zeszłej dobry wykryto w Polsce 4728 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Zmarły 93 osoby. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówi o pewnej stabilizacji oraz twierdzi, że opublikowane dane są niemal takie same jak te sprzed tygodnia:

To jest praktycznie tyle samo co w ubiegłą niedzielę. Widzimy, że jest dość duża stabilizacja jeśli chodzi o nowe zachorowania. Jest to dobra wiadomość. Chciałbym, żeby to było na niższym poziomie, ale to wszystko zależy już od nas.

Od początku pandemii Polsce zdiegnozowano ponad milion 550 tysięcy zakażeń koronawirusem. Zmarło przeszło 39 tysięcy zakażonych. Wyzdrowiało dotąd ponad milion 307 tysięcy osób.

IAR/WB

Skip to content