XVI Dożynki Powiatowe – Lelów 2015

DSC_1141

W ostatnią niedzielę sierpnia (30.08) gmina Lelów stała się miejscem wyjątkowym – to właśnie tam świętowano tegoroczne, XVI Dożynki Powiatowe. Dziękowano Bogu za szczęśliwie zebrane plony i rolnikom za całoroczny trud. Do Lelowa przybyły setki gości: mieszkańców wszystkich gmin powiatu częstochowskiego, przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, parlamentarzystów, duchownych, pracowników organizacji i instytucji działających na rzecz wsi i rolnictwa, liderów organizacji pozarządowych, kombatantów, przedsiębiorców, a przede wszystkim rolników, sadowników, ogrodników… Wszystkich witano bardzo serdecznie, było kolorowo, radośnie i bardzo, bardzo gorąco.
Dożynkowe uroczystości zainaugurowała Msza św. dziękczynna odprawiona w lelowskim kościele pw. św. Marcina przez proboszcza lelowskiej parafii ks. Henryka Młynarczyka i proboszcza parafii św. Mikołaja w Nakle ks. Stanisława Swobodę. Duchowni poświęcili ustawione wokół kościoła piękne wieńce dożynkowe uplecione przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z kłosów tegorocznych zbóż, kwiatów i ziół oraz bochny chleba upieczone z tegorocznego ziarna.
– Przybyliśmy tutaj ze wszystkich gmin powiatu częstochowskiego, aby przed cudownym obrazem Matki Boskiej Lelowskiej podziękować Panu Bogu za szczęśliwie zebrane plony. Przynieśliśmy owoce ziemi i bochny chleba jako znak podziękowania Panu Bogu za kończące się żniwa oraz wyraz wdzięczności dla rolników i osób wspierających wieś i rolnictwo – mówił wicestarosta częstochowski Henryk Kasiura, dziękując księżom za odprawienie Mszy i za Słowo Boże skierowane do uczestników dożynek.
Po nabożeństwie, przed kościołem uformował się dożynkowy korowód prowadzony przez Dziecięcą i Młodzieżową Orkiestrę Dętą działającą przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie, za którą szły poczty sztandarowe, delegacje gmin z wieńcami, siewcy i kosiarze, następnie starostowie dożynek: Katarzyna Zymek z Podlesia i Radosław Szczerba ze Staromieścia oraz gospodarze dożynek: wicestarosta częstochowski Henryk Kasiura oraz wójt gminy Lelów Krzysztof Molenda. Za nimi zaś podążali goście dożynkowi.
Gdy korowód dotarł na plac przy lelowskiej szkole, odegrano hymn państwowy, po czym wyprowadzono poczty sztandarowe. Koła Gospodyń Wiejskich złożyły swe wieńce przed sceną, po czym nastąpiło przecięcie powrósła symbolizujące uroczyste otwarcie XVI Dożynek Powiatu Częstochowskiego.
Gospodarze dożynek raz jeszcze podziękowali rolnikom za ich pracę i przyjęli z rąk starostów dożynkowych dwa dorodne, upieczone z nowego ziarna bochny chleba, którym następnie podzielili się z wszystkimi uczestnikami uroczystości.
Wręczając chleb gospodarzom dożynek starostowie podkreślili, że w Polsce od stuleci kult chleba i szacunek dla niego był na pierwszym miejscu, po szacunku należnym Bogu i rodzicom. Chleb nazwano świętym chlebem, a ziemię – ziemią rodzicielką. Ze czcią winniśmy całować bochny chleba jako dar Boga i owoc ciężkiej pracy rolnika.  Po czym zaapelowali do gospodarzy dożynek –„Dzielcie je uczciwie i sprawiedliwe, by wystarczyło dla wszystkich”.
– Ten bochen chleba, mimo długotrwałej suszy, jest na tyle duży, że wystarczy go dla wszystkich potrzebujących – mówił wicestarosta H. Kasiura. – Łamanie się chlebem to pradawny symbol zażyłości, przyjaźni i gościnności. Dzisiaj dzieląc się chlebem, potwierdzamy przynależność do wspólnoty, jaką jest powiat częstochowski.
Po okolicznościowych wystąpieniach gości na scenie zaprezentowały się zespoły taneczne i śpiewacze Kół Gospodyń Wiejskich. Jako pierwszy wystąpił Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej, po którym swój repertuar przedstawiły zespoły z pozostałych gmin naszego powiatu: KGW z Podlesia, KGWz Blachowni, KGW Dąbrowianki, Zespół z sołectwa Lgoczanka, KGW Skrzydlów, KGW Kuźnica Grodziska, Zespół Śpiewaczy z gminy Konopiska, Zespół śpiewaczy Ale! Babki z gminy Kruszyna, KGW Mstowianki, KGW z Grabowej, KGW Olsztyn, KGW Huta Stara B, KGW Przyrów, Zespół Śpiewaczy Kościelanki, KGW Starczanki.
Jak co roku Dożynki Powiatowe były też okazją do wręczenia licznych nagród i wyróżnień.

źródło: Starostwo Powiatowe w Częstochowie

Skip to content