Ogólnopolski Bieg Uliczny, wystawy, koncert filharmoników i wykłady uniwersyteckie to jedynie część programu XX Dni Długoszowskich w Kłobucku. Inicjatywa łącząca różnorodne wydarzenia kulturalne, historyczne i sportowe, objęta jest patronatem abp. Wacława Depo. Pierwsze z wydarzeń rozpocznie się już 12 września o godz. 13.30.

Do udziału w inicjatywie zaprasza Andrzej Sękiewicz, prezes Ponadregionalnego Stowarzyszenia Edukacyjnego „Wieniawa”, organizującego przedsięwzięcie:

– Staramy się przybliżać sylwetkę nie tylko samego Jana Długosza – słynnego dziejopisa i proboszcza miejscowej parafii św. Marcina. Głównym tematem będą rocznice związane z ogłoszonym w Polsce Rokiem kard. Stefana Wyszyńskiego i Cypriana Kamila Norwida oraz rocznicą urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego.

W ramach XX Dni Długoszowskich odbędą się wydarzenia sportowe, artystyczne i kulturalne. Pierwsze z nich to XIX Ogólnopolski Bieg Uliczny „Szlakiem Jana Długosza «Wieniawa»”. Start już 12 września o godz. 13.30 z Rynku im. Jana Pawła II w Kłobucku:

– Startują w tym biegu zarówno dzieci, jak i dorośli. Serdecznie zapraszam do udziału. 13 września o godz. 18.00 w Miejskim Ośrodku Kultury zostanie otwarta wystawa pt. „Zarys – proces tworzenia”. Dzień później o godz. 15.00 w lasach Nadleśnictwa Kłobuck odbędą się uroczystości przy odnowionym krzyżu śp. Hilarego Lemańskiego. W środę 15 września uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych wezmą udział w XX Ogólnopolskim Międzyszkolnym Konkursie Historycznym „Jan Długosz i jego czasy”. 16 września w godz. 10.00-13.00 to czas sesji w formie wykładów uniwersyteckich w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego. Prof. dr hab. Andrzej Chwalba z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przedstawi wykład pt. „Traktat ryski. Dla kogo zwycięski? Dla Piłsudskiego czy Lenina?”. Zagadnieniem obecności Cypriana Kamila Norwida w przestrzeni polskiego romantyzmu zajmie się dr hab. Marek Dybizbański, prof. Uniwersytetu Opolskiego, a dr hab. Marceli Antoniewicz, prof. Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, opowie o sensacjach XV wieku, czyli o przypadkach dwóch braci Janów Długoszów. Również w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego, 17 września o godz. 11.00, zostanie otwarta wystawa pt. „Rotmistrz Witold Pilecki – Polak, mąż, ojciec, bohater”. W wydarzeniu uczestniczyć będzie też osoba z rodziny żony rotmistrza.

18 września o godz. 10.00 wystartuje XXIX Rajd Rowerowy „Szlakiem Jana Długosza «Wieniawa»” na trasie Kłobuck – Nowa Brzeźnica – Kłobuck. Tego samego dnia o godz. 18 organizatorzy zapraszają na koncert „Wspomnienie o Ryszardzie Riedlu” w wykonaniu zespołu CREE. W ramach zakończenia tegorocznych Dni Długoszowskich organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do udziału w uroczystej Mszy św., sprawowanej w kościele św. Marcina 19 września o godz. 12.00. Po Eucharystii nastąpi odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy Matki Katarzyny z Kłobucka, współzałożycielki Zgromadzenia Sióstr Augustianek w Polsce.

Program XX Dni Długoszowskich dostępny jest tutaj.

ABK

Skip to content