Zabójca żony usłyszał akt oskarżenia

W czwartek 19 maja Prokuratura Okręgowa w Częstochowie poinformowała o postawieniu w stan oskarżenia 30-letniego Krystiana W., który pod koniec sierpnia ubiegłego roku zamordował swoją żonę i ukrył jej ciało w przydrożnym rowie w miejscowości Łobodno.

Jak ustalili śledczy, między małżonkami nie układało się najlepiej co najmniej od początku 2021 roku. Pozostawali w separacji i nie utrzymywali ze sobą kontaktów. Zachodziły jednak między nimi liczne kłótnie. Kulisy sprawy omawia prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik częstochowskiej Prokuratury Okręgowej:

Przyczyną nieporozumień było pozostawanie przez Karolinę W. w związku z innym mężczyzną oraz sposób sprawowania opieki nad dwójką kilkuletnich dzieci. 27 sierpnia 2021 roku Karolina W. w towarzystwie partnera udała się na imprezę rodzinną do jednej z podczęstochowskich miejscowości, z której wrócili następnego dnia około godz. 5.00. Krystian W. śledził ich gdy podążali na imprezę oraz w drodze powrotnej. Po powrocie do mieszkania partner Karoliny W. zorientował się, że zostawił w samochodzie telefon. W związku z tym Karolina W. udała się po telefon i wtedy podszedł do niej Krystian W. Pomiędzy małżonkami doszło do sprzeczki, w trakcie której oskarżony uderzył pokrzywdzoną kilka razy w głowę jakimś twardym przedmiotem. Następnie Krystian W. chwycił ją obiema rękami za szyję i mocno zacisnął, w wyniku czego spowodował jej gwałtowne uduszenie. Potem umieścił zwłoki Karoliny W. na tylnym siedzeniu swojego samochodu i przewiózł do miejscowości Łobodno. Tam ukrył zwłoki w rowie przy drodze gruntowej i przykrył gałęziami, a następnie polał je substancją łatwopalną i podpalił. Potem zasypał zwłoki ziemią i śmieciami, w ten sposób, że nie były widoczne dla osób postronnych.

Działo się to około godz. 5:00-6:00 nad ranem. Gdy partner Karoliny W. obudził się i zorientował, że kobiety nie ma w mieszkaniu, zawiadomił Policję. W trakcie czynności poszukiwawczych policjanci odwiedzili Krystiana W., jednak ten zeznał, że w ostatnim czasie nie nawiązywał kontaktów z żoną. Mundurowi sprawdzili jednak nagrania z domowego monitoringu:

Krystian W. został zatrzymany 30 sierpnia 2021 roku i w toku śledztwa prokurator przedstawił mu zarzut zabójstwa Karoliny W. Przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do uduszenia żony, zaprzeczając jednocześnie, że wcześniej uderzał ją w głowę. Nie potrafił także wyjaśnić motywów swojego zachowania. Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie. Na podstawie opinii biegłych lekarzy psychiatrów stwierdzono, że oskarżony w chwili popełnienia zarzucanego mu czynu nie miał zniesionej zdolności rozumienia znaczenia czynu i pokierowania swoim postępowaniem, czyli był w pełni poczytalny. Wykluczono również, że znajdował się z stanie silnego wzburzenia usprawiedliwionego okolicznościami (tzw. afekt fizjologiczny).

Krystian W. nie był w przeszłości karany. Teraz jednak grozi mu kara co najmniej 8 lat więzienia, a w ostateczności nawet dożywocie. O sprawie będziemy jeszcze informować.

Skip to content