Zakończono ćwiczenia mobilizacyjne w Tarnowskich Górach

nsr_zolnierze_640x300

W 5. Pułku Chemicznym im. gen. broni Leona Berbeckiego w Tarnowskich Górach odbyło się pięciodniowe ćwiczenie, podczas którego sprawdzano gotowość żołnierzy rezerwy i możliwości mobilizacyjne jednostki wojskowej.

Każdy z powołanych na to ćwiczenie otrzymał wcześniej kartę powołania zawierającą informację o tym, gdzie i kiedy musi się stawić, w jakim celu oraz w jakiej jednostce wojskowej odbędzie się szkolenie. Zgodnie z planem, w pierwszym dniu pobytu w jednostce wojskowej żołnierze rezerwy zostali zaewidencjonowani, umundurowani i wyposażeni w osobisty sprzęt, a następnie byli kierowani do macierzystych pododdziałów zgodnie z posiadanym przydziałem.

Wszystko to przebiegało według tych samych procedur, które realizowane byłyby w przypadku ogłoszenia mobilizacji. Po wykonaniu tych wstępnych czynności żołnierze rezerwy uczestniczyli w szkoleniu umożliwiającym im zgranie się z żołnierzami służby czynnej w swoich pododdziałach.

Podczas ćwiczeń żołnierze rezerwy zapoznali się z organizacją służby w jednostce, zostali przeszkoleni z musztry oraz wzięli udział w zajęciach taktycznych. Były one okazją do sprawdzenia jak funkcjonuje system mobilizacyjny oraz sama jednostka w przypadku ogłoszenia mobilizacji. Ćwiczenia tego typu zostały zarzucone przez władze państwowe – ostatnie odbyły się siedem lat temu, ale od teraz będą prowadzone cyklicznie.

Skip to content