Zanocuj w Lesie – nowy program Lasów Państwowych

Coraz większą popularnością cieszy się w Polsce sztuka przetrwania. Na przeciw miłośnikom tej dyscypliny wychodzą Lasy Państwowe z programem „Zanocuj w Lesie”.

Jest to program skierowany właśnie do miłośników wypoczynku na łonie przyrody. W ramach programu Lasy Państwowe wyznaczyły we wszystkich nadleśnictwach obszary, w których można zanocować bez informowania nadleśnictwa oraz ubiegania się o zgodę. Są jednak pewne ograniczenia, o których mówi Marek Mróz z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach:

Ważne, żeby grupa nie liczyła więcej niż 9 osób bądź nie nocowała dłużej niż 2 noce. Jeżeli będzie to robiła, powinna zgłosić taki fakt mailowo do nadleśnictwa. […] Jest kilka obszarów wyznaczonych, gdzie można użytkować kuchenki turystyczne. Otwarty ogniem można palić tylko i wyłącznie w miejscu do tego wyznaczonym.

Sztuka przetrwania występuje w dwóch zasadniczych odmianach: survivalu, nastawionego na przetrwanie w warunkach ekstremalnych oraz bushcraftu, który jest łagodniejszą formą survivalu, popularną wśród pasjonatów i miłośników spędzania wolnego czasu w leśnych ostępach. Warto dodać, że bushcraft nie korzysta z namiotów i pól namiotowych, co odróżnia tę dyscyplinę od tzw. „outdooru”, czyli zwykłego biwakowania.

Program „Zanocuj w Lesie” jest adresowany właśnie do miłośników bushcraftu. Wbrew potocznym wyobrażeniom na temat sztuki przetrwania, najważniejszą zasadą bushcraftowania jest pozostawienie lasu w takim stanie, w jakim się go zastało. Wokół tej dyscypliny wyrosła cała kultura spędzania wolnego czasu w lesie, o czym opowiada Mariusz Dzierski z Grupy Jurajskiej Stowarzyszenia Polska Szkoła Survivalu:

Byłoby wskazane, żeby pozostawić po sobie jak najmniej śladów, czyli nie poniszczyć trawy, mchu czy drzew. Bo wiadomo, każdy uważa, że survival polega na tym, że wchodzimy i robimy sobie szałasy – no nie! Akurat w naszym przypadku staramy się aby ograniczać zniszczenia jakie można spowodować czy rozbijaniem namiotu czy rozpaleniem ogniska. Staramy się rozwiesić sobie tarpa, rozwiesić hamak i ogniska raczej nie palimy. Lepiej użyć kuchenki turystycznej.

Sztuka przetrwania jest dyscypliną pochodzenia wojskowego. A w wojsku jedną z najważniejszych czynności jest rekonesans. Podobnie jest w przypadku bushcraftu, o czym przekonuje Mariusz Dzierski:

Zanim pojedziemy w dane miejsce, musimy najpierw zapoznać się z terenem, żeby wiedzieć z czego możemy tam skorzystać. Za każdym razem musimy zaplanować czy będzie nam potrzebny hamak, czy może jednak namiot albo czy jest tam domek, i nie musimy nic zabierać.

Naczelną zasadą przebywania w polskich lasach jest zakaz palenia otwartego ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi. Ważne jest także, żeby przed wyjściem na leśną wyprawę sprawdzić mapę potencjalnego zagrożenia pożarowego.

RG

 

Mapa obszarów wyznaczonych przez Lasy Państwowe w ramach programu “Zanocuj w Lesie” | Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach
Skip to content