Przez trzy najbliższe dni Zawiercie będzie „Jurajską Stolicą Kultury i Sztuki”. Wszystko za sprawą 1. Festiwalu Wiesława Ochmana, czyli wydarzenia artystycznego skierowanego zarówno do melomanów, jak i do osób, dopiero rozpoczynających swoją przygodę z muzyką klasyczną.

W dniach od 3 do 6 października podczas festiwalu wystąpi 200 artystów. Podczas czwartkowej gali otwarcia rozbrzmiał koncert pod hasłem „Melodie Moniuszki w Karierze Ochmana”, następnie otwarto „Wernisaż malarstwa polskiego”.

– To oczywiście duże wzruszenie, ale z drugiej strony mam świadomość, że jest to jednocześnie coś, co robimy dla publiczności. Lokalna publiczność jest bardzo wyczulona za sprawą 25 lat koncertów charytatywnych dla fundacji „Auxilium”. Ci ludzie są  „wyrobieni” muzycznie, czują muzykę, rozumieją ją i zawsze tęsknią do pięknego brzmienia – opowiadał sam patron festiwalu, Wiesław Ochman.

Inauguracja festiwalu Wiesława Ochmana związana jest z wcześniejszymi koncertami tego patrona.

– Za nami jest 25 lat koncertów Wiesława Ochmana. Były to koncerty charytatywne na rzecz fundacji pomocy dla szpitala w Zawierciu „Auxilium”. Taką kontynuacją jest właśnie festiwal, w ramach którego również odbędzie się koncert charytatywny – tłumaczył Andrzej Danecki – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury „Centrum” im. Adama Mickiewicza w Zawierciu.

Przez lata podczas koncertów Wiesława Ochmana na rzecz fundacji, organizowane były wystawy malarstwa przeróżnych artystów, wspomina ówczesny pomysłodawca.

– Pierwszy obraz wystawił wielki Jerzy Duda-Gracz, a później prezentowaliśmy twórczość różnych innych artystów. Przyszło mi wtedy do głowy, że Zawiercie nie ma galerii sztuki polskiej. Postanowiłem pozbierać obrazy, mając w pamięci moją przyjaźń z malarkami i malarzami, bo przez wiele lat organizowałem też aukcje obrazów polskich w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku i w ambasadzie w Waszyngtonie. Udało nam się zebrać 50 obrazów, które dzisiaj są prezentowane i stanowią podstawowy trzon przyszłego muzeum galerii sztuki w Zawierciu – dodał Wiesław Ochman.

Zawiercie liczy blisko 50 tys. mieszkańców i jak przekonywał jego prezydent Łukasz Konarski, nigdy w tym mieście nie było tak dużego wydarzenia kulturalnego:

– To jest pierwsze takie wydarzenie w Zawierciu. Myślę, że mieszkańcy docenią tę inicjatywę i spotkamy się tu, wsłuchując się w te piękne dzieła artystyczne. Wszyscy tu kochamy tę postać, jest honorowym obywatelem naszego miasta.

Wydarzenie składa się z różnorodnego programu, opartego na spektaklach, koncertach, warsztatach oraz wystawach. Na kolejne dni zaplanowano m.in. warsztat edukacyjny „Bliżej Moniuszki”, operę „Straszny Dwór” oraz koncert pokoleniowy „Polskie pieśni sakralne”. Zakończeniem czterodniowego festiwalu będzie gala charytatywna zatytułowana „Wiesław Ochman i Jego Goście”.

BNO

Skip to content