Zmodernizowano „zakręt śmierci” w gminie Mstów

2 lipca w gminie Mstów zakończono prace inwestycyjne dotyczące fragmentu Drogi Wojewódzkiej 786. Prace dotyczyły trzech najważniejszych punktów, które od niepamiętnych czasów były newralgiczne i stanowiły o niebezpieczeństwie drogi.

– Prace rozpoczęliśmy od przebudowy skrzyżowania z zatoką autobusową w okolicach straży pożarnej. W przypadku wyjazdu z zatoki autobusy musiały wjeżdżać na przeciwległy pas ruchu, co stwarzało duże zagrożenie. Osoby korzystające z autobusów zauważą udogodnienie w postaci nowej zatoki autobusowej oraz nowego oznakowania poziomego. Dugą kwestią jest zakręt, który mieszkańcy znają bardzo dobre. Jego problemem była geometria. Po przebudowie droga jest szersza, a łuki są łagodne. W tym miejscu warto też zaapelować, aby kierowcy jeździli tam zgodnie z przepisami. Trzecie miejsce to kwestia odwodnienia drogi, która stanowiła naturalną przeszkodę do spływu wód do przylegającej rzeki. Obecnie jest wybudowany duży przepust z klapą zwrotną, więc nawet przy intensywnych opadach deszczu woda z rzeki nie będzie się przedostawała na przyległe tereny – mówił Zbigniew Tabor, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach rozstrzygnął postępowanie przetargowe na projekt wraz z wykonaniem jeszcze w połowie 2018 roku. Jak

– Cały proces trwał kilka lat i zaczął się od koncepcji, która powstawała na poziomie Zarządu Dróg Wojewódzkich. Później na podstawie tej koncepcji jest wybierany projekt i realizowana inwestycja. W większości były to zadania dwuletnie, także potrzeba kilku lat przygotowań, aby taka inwestycja powstała – stwierdził wójt gminy Mstów, Tomasz Gęsiarz.

Wartość prac na odcinku drogi położonej na terenie gminy to blisko pół miliona złotych. Najważniejszą z realizowanych inwestycji były prace związane z korektą geometrii fragmentu drogi wojewódzkiej między Mstowem a Zawadą. W 2009 roku doszło tam do tragicznego w skutkach wypadku, w którym po zderzeniu autobusu z ciężarówką zginęły 3 osoby, a 11 innych zostało rannych.

BNO

Skip to content