Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku wzbogaciła się o kolejny tomik poezji. We wtorek wieczorem, 12 grudnia, w siedzibie biblioteki odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie X Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki ph. „Cena miłości Ojczyzny”.

Na konkurs nadesłano 330 utworów poetyckich. Wzięli w nim udział poeci z całej Polski. Prace oceniało jury w składzie: dr Agnieszka Skolasińska (przewodnicząca), Maria Jeziorska, Andrzej Kucharski i ks. dr Adam Szwedzik.

Nagrodę główną jury przyznało Maciejowi Anczykowi z Krakowa za wiersze “Poranny zmierzch” i “Rękopis znaleziony w kropli wody”. Dodatkowo komisja konkursowa przyznała II nagrodę Janowi Trzcińskiemu z Warszawy oraz III nagrodę ex aequo – Piotrowi Zemankowi z Bielska-Białej i Elżbiecie Tylendzie z Darłowa. Równorzędne wyróżnienia otrzymali: Małgorzata Borzeszkowska z Lęborka, Barbara Gajewska z Piotrkowa Trybunalskiego, Czesław Markiewicz z Zielonej Góry, Alina Barbara Nowak z Prudnika, Jerzy Piliszewski z Wieliczki i Marcin Podolan z Opola. – Chciałabym bardzo serdecznie pogratulować wszystkim uczestnikom konkursu. Wybór był niezmiernie trudny, mówię to zarówno w swoim imieniu, jak  pozostałych członków komisji konkursowej. Mnie osobiście marzyłaby się taka sytuacja, byśmy mogli nagrodzić wszystkich poetów i porozmawiać z nimi o tym, co dla każdego z nas oznacza miłość ojczyzny, symbolem jakiej postawy był ks. Jerzy Popiełuszko. Ale formuła konkursu jest taka, że należy nagrodzić tylko kilka osób – mówi dr Agnieszka Skolasińska, przewodnicząca jury.

Nagrodzone wiersze opublikowano w tomiku wydanym z okazji X edycji konkursu. Po uroczystym ogłoszeniu wyników swój poetycko – muzyczny program zaprezentowali Bardowie Solidarności.

 

 

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content