Koleje Śląskie udostępniają symulator pojazdu kolejowego. Każdy pasjonat kolei, kolekcjoner miniaturowych lokomotyw, jak i osoby mniej zafascynowane pociągami będą miały możliwość przez chwilę poprowadzić prawdziwy skład i mknąć wzdłuż polskich szlaków transportowych.

O szczegółach symulatora mówi rzecznik prasowy Kolei Śląskich, Patrycja Tomaszczyk:

– Jest on odzwierciedleniem, w skali 1:1, prawdziwej kabiny pojazdu trakcyjnego najnowszej generacji typu Elf 2/22 WEd. Pulpit maszynisty jest odwzorowany w 100% z każdym urządzeniem, które znajduje się w realnym składzie. Tym samym symulator zapewnia rzeczywiste warunki pracy maszynisty, z uwzględnieniem każdego aspektu prowadzenia autentycznego pojazdu szynowego. Kabina symulacyjna jest posadowiona na platformie ruchowej o sześciu stopniach swobody. Ponadto kabina maszynisty została wyposażona w pionierski system wizualizacji 4K UHD oraz immersyjny system dźwięku przestrzennego.

Oprogramowanie zapewnia przejazd zgodny ze schematem linii Kolei Śląskich i jest na bieżąco aktualizowane zarówno w zakresie specyfiki szlaków, jak i wszelkich remontów oraz utrudnień.

– Największym atutem urządzenia nie jest jednak samo „bezstresowe” i rutynowe prowadzenie pojazdu. System przygotowano z myślą o sprawdzeniu swoich umiejętności w sytuacjach nadzwyczajnych, bowiem oprogramowanie urządzenia umożliwia przećwiczenie zdarzeń oraz wypadków podczas pracy pociągowej czy manewrowej. Dodatkowo symulator pozwala na odtworzenie całego spektrum usterek pojazdu oraz zdarzeń nietypowych – związanych z infrastrukturą kolejową. Jest on również wyposażony w moduł eco-driving umożliwiający analizowanie zużycia energii podczas symulowania przejazdów. Co więcej, urządzenie pozwala przećwiczyć sytuacje skrajnie nietypowe/ekstremalne, z którymi maszynista spotyka się bardzo rzadko.

Taki trening pozwoli na właściwe działanie w sytuacji realnego zagrożenia, a zapewnianie 100% bezpieczeństwa przejazdu to nadrzędny priorytet dla każdego pracownika kolei. Jak wygląda taki przejazd wyjaśnia Patrycja Tomaszczyk:

– Wirtualny przejazd pod nadzorem i z pomocą profesjonalnego instruktora trwa 60 minut i jest podzielony na następujące etapy: omówienie zasad BHP oraz działania elementów symulatora pojazdu kolejowego, zaznajomienie uczestnika z obsługą symulatora, przygotowanie pociągu do jazdy oraz sama jazda pociągiem, omówienie przebiegu symulacji.

Więcej na temat symulatora oraz regulamin związany z korzystaniem z tego urządzenia na stronie internetowej Kolei Śląskich.

Skip to content